سه شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۸

پیام تسلیتی که طنز شد

پیام تسلیتی که طنز شد

پیام تسلیت محمود احمدی نژاد که منتشر شد، خیلی‌ها فکر کردند یکی طنازی کرده و با رییس قوه مجریه ی جمهوری اسلامی، شوخی؛ پیام که روی سایت های اصلی حکومت منتشر شد، همه مطمئن شدند که غافلگیریهای احمدی نژادی پایانی ندارد. او در پیام تسلیت اش، چاوز را «مومن و موحد و شهید» خواند و کسی که بعدتر دوباره ظهور خواهد کرد و یاور عیسی مسیح خواهد شد و همراه «انسان کامل» یا «امام زمان».

احمدی نژاد و همراهانش هرچه کلمه در رثا و ستایش چاوز داشتند، روی کاغذ آوردند که مبادا رییس جمهور مرحوم و پوپولیست ونژوئلا، رنجیده از این جهان، کوله بار سفر بربندد.

رییس دولت به همین هم اکتفا نکرد. عزای عمومی اعلام کرد و احمدی نژاد هم گفت، ساک می بندد که برای شرکت در مراسم تشییع و تدفین کسی شرکت کند که در پیامش، نام او را «یادآور زلالی و پاکی و مهربانی، شجاعت، پایمردی، عشق به مردم و فداکاری و تلاش بی‌وقفه برای خدمت به مردم به ویژه محرومین و زخم‌خوردگان از استعمار و استکبار است.»

واکنش منتقدان

به گزارش “جهان”، احمد خاتمی با نقد تلویحی پیام تسلیت رییس قوه مجریه جمهوری اسلامی، گفت: «می‌شود به طور طبیعی پیام دیپلماتیک داد و وارد مباحث اعتقادی نشد. من ورود به مباحث اعتقادی در این پیام‌ها را درست نمی‌دانم. »

او همچنین با انتقادی تندتر، اظهار داشت: «آقای رییس‌جمهور خودشان می‌دانند که این پیام در حوزه دینی عکس‌العمل دارد.» نقدی که مایه ی تهدید کم ندارد.

سایت “جهان” که طیفی از محافظه کاران را نمایندگی می کند، همچنین در مطلبی به انتقاد از پیام تسلیت احمدی نژاد پرداخت و نوشت: «آیا ارزش و اعتبار مردی مثل چاوز نزد مردم ایران بالاتر است یا بزرگانی چون آیت الله خوشوقت و حاج آقا مجتبی تهرانی؟ بزرگانی که در همین سال جاری به دیار باقی شتافتند اما هرگز برای آنها عزای سراسری اعلام نشد و گویا در نظر رییس دولت ، اعتبار یک رئیس جمهور غریبه بیشتر از بزرگان دینی کشورمان است.»

این پایگاه خبری ـ تحلیلی افزوده: «حتی در حادثه غم انگیز زلزله اهر و ورزقان که تعداد زیادی از هموطنانمان کشته و زخمی شدند تنها در آذربایجان شرقی عزای عمومی اعلام شد.»

در واکنشی دیگر، سید مهدی طباطبایی از اساتید حوزه علمیه با نقد پیام احمدی نژاد گفته: «اینگونه صحبت کردن نه وجه شرعی داد و نه وجه قانونی.» او افزوده: «بهتر بود می‌گفتند که چاوز در مسیر حضرت عیسی گام بر می‌داشت و در راه این پیامبر الهی زندگی کرده است.»

طباطبایی اعلام عزای عمومی برای چاوز را نیز «حرکت اشتباه» توصیف کرده و افزوده: «این حرکت هم از آن دسته از تندروی‌هایی است که در جامعه ما اتفاق می‌افتد. این حرکت کار خوبی نبود و شاید بازی سیاست باعث شده است در ایران از سوی رئیس جمهور عزای عمومی اعلام شود. »

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی نیز در گفت‌وگویی با “فرارو” به پیام احمدی نژاد واکنش نشان داد و گفت: «بنده هم از ادبیاتی که آقای احمدی نژاد برای مرحوم چاوز به کار برد شگفت زده شدم. اینکه ایشان جزو ملتزمین حضرت مسیح است و روزی باز می گردد به این معنا است که آقای احمدی نژاد چاوز را تا مرتبه قدیسی بالا برده است.»
زیباکلام افزوده: «فکر نمی کنم کلیسای کاتولیک ونزوئلا یا واتیکان این درجه ای که آقای احمدی نژاد به هوگو چاوز اعطا کرده را به ایشان داده باشند.»

وی همچنین به این سایت همسو با حکومت، گفته: «حادثه مدرسه شین آباد، تصادفات اتوبوس های راهیان نور و یا زلزله آذربایجان ضایعه دردناکی برای دولت نیست. اما از دست دادن یک متحد و شریک استراتژیک در آمریکای لاتین خیلی دردناک است. یعنی آدم غم و درد آقای احمدی نژاد و اظهار تاسف وی را کاملا می تواند درک کند؛ زیرا آنها یک متحد استراتژیک خود را از دست دادند.»

زیباکلام منتقدانه افزوده: «اینکه برای مرگ چاوز عزای عمومی اعلام می شود، اما برای حادثه زلزله آذربایجان اعلام نمی شود به این دلیل است که زلزله آذربایجان یک ضایعه دردناک برای سیاست خارجی دولتی‌ها نبود؛ اما از دست دادن چاوز واقعا یک ضایعه دردناک برای آنها محسوب می شود.»

او همچنین تاکید می کند: «آنان با این رفتارهای خود نشان دادند که نزد آنها دیانت ذیل سیاست قرار می گیرد.»

کدام عزای عمومی؟ چرا عزای عمومی؟

“الف” در یادداشتی به نقد اعلام عزای عمومی در ایران، به خاطر درگذشت چاوز پرداخته و نوشته: «مرگ چاوز در جامعه ایرانی، فارغ از اشتراکاتی نظیر روحیه استکبارستیزی و مقابله با آمریکا، مولفه دیگری برای متاثر شدن نخواهد داشت و البته این تاثر به آن اندازه نیست که در نگاه کلان و ملی قابلیت پرداخت داشته و توجیه کننده اقدام دولت مردان باشد چراکه حتی منجر به عزادار شدن خود دولت مردان نیز نشده است، چه برسد که بتواند در سطح عمومی مطرح شود!»

“الف” نزدیک به احمد توکلی، همچنین آورده: «بد نیست که از رئیس جمهور و کابینه وی بپرسیم که چگونه است رویدادی مانند زلزله آذربایجان منجر به اعلام عزای عمومی توسط ایشان نشده و در اوج انتظار عموم برای واکنش دولتمردان، در نهایت با یک روز تاخیر به عزای عمومی در سطح استان آذربایجان شرقی منجر شده و با پخش یک برنامه طنز در رسانه ملی، همین اندازه ابراز همدردی نیز مخدوش می شود اما مرگ چاوز به سرعت در عالی ترین سطح اجرایی کشور تعیین تکلیف می شود؟» همچنین: «چگونه است که واژگونی اتوبوس راهیان نور و جان باختن دانش آموزان بروجنی به عزای عمومی در سراسر کشور تبدیل نشده اما سجایای اخلاقی رئیس جمهور فقید ونزوئلا در کلام رئیس دولت و تصمیم مدیران ارشدش نمود و بروز می یابد؟»

عزاداری زیر سایه ی اعتراض و خنده

احمدی نژاد امروز عازم ونزوئلا می شود؛ سفر نهم او به قصد شرکت در مراسم تشییع و تدفین یکی از مهمترین متحدان و همفکرانش انجام می گیرد. او بی توجه به بعد مسافت تهران تا کاراکاس، حاضر است ساعت ها در هواپیما بنشیند و بسیاری از امور اجرایی را به همکارانش بسپارد، اما در مراسم تدفین کسی حضور یابد که به تعبیر او: «نقطه اتکاء روحی و پشتیبان همه انقلابیون و آزادی خواهان منطقه و جهان بود.»

سفر احمدی نژاد اما زیر سایه ی خنده و شوخی و انتقادهای تیز کاربران بسیاری از شبکه های اجتماعی مجازی صورت گرفت. شمار کسانی که پیام تسلیت احمدی نژاد را چون طنزی به مضحکه گرفتند و از اعلام عزای عمومی، حیرت کردند، کم نبود.

احمدی نژاد اما نشان داد که اعتنایی به جامعه مدنی ندارد؛ او متکی بر دولت نفتی، مقاصد خود و مشایی را می جوید. این چنین، برای درگذشت هوگو چاوز پیام تسلیتی می دهد که در تاریخ جمهوری اسلامی بی سابقه بوده؛ پیام تسلیتی که صدای اعتراض و خنده ی بسیاری را بلند کرد.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در پنج شنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۰۵ ب.ظ

دیدگاه