سه شنبه, ۲۸ آبان ۱۳۹۸

دکتر حق شناس : استراتژیک “موتور گازی” برای پیروزی اصلاحات!

دکتر حق شناس  : استراتژیک “موتور گازی” برای پیروزی اصلاحات!

گفتگوی صمیمانه ای که با دکتر حق شناس  (رئیس ستاد انتخابات جبهه اصلاح طلبان) در کلاس درس او برگزار شد از آینده انتخابات گفت و شرط حضور خاتمی در انتخابات سخن گفت. در ذیل مشروح گفتگو آمده است.

متن این گفتگو به نقل از  سایت لمون پرس تقدیم می گردد

لمون پرس: آیا خاتمی بالاخره اعلام کاندیداتوری می کند یا خیر؟

حق شناس: بحث حضور یا عدم حضور آقای خاتمی در انتخابات تاکنون روشن نشده و ایشان در این خصوص موضعی نگرفته اند، آقای خاتمی بعنوان رهبر معنوی اصلاحات که  ما ایشان را می شناسیم ، و ایشان با توجه به درخواست های مردمی و تحلیل شرایط حضور خود ، تصمیم می گیرد و انتظار می رود  ایشان تا آخر فروردین ماه مواضع خودش را اعلام کند؟

لمون پرس: بعضی از سایت ها (بهار نیوز) از اعلام موضع خاتمی در یکی و دو هفته آینده گفته اند و از قول ایشان به نقل و قل پرداخته اند، نظر شما چیست؟

حق شناس:  سایت های که شما نام می برید ، این سایت ها بی نام و نشان هستند و وابسته به اصلاحات نیستند ، اصلا آقای خاتمی ستاد انتخاباتی ندارد که  احتیاج به سخنگو داشته باشد که سایت های بی نام و نشان نقل و قولی از ایشان بیان می کنند.

لمون پرس : آیا آقای خاتمی شرطی برای حضور برای کاندیداتوری اعلام کرده اند؟

حق شناس: تنها شرط اصلاحات برای حضور نماینده حداکثر اصلاح طلبها ، فقط درخواست شرایط رقابتی منصفانه و قانومند است.

لمون پرس: اگر آقای خاتمی از کاندیداتوری منصرف بشوند ، اصلاح طلبها باز در انتخابات شرکت می کنند  و کاندیدا معرفی می کنند؟

حق شناس: اصلاح طلب ها یکی از پایه های اصلی حوزه سیاست و انتخابات از ابتدای انقلاب بوده و بستر انتخابات بدون حضور اصلاح طلب ، یک انتخابات پرشور ور قابتی نخواهد بود و منجر به حماسه سیاسی نخواهد شد.

در صورت عدم حضور آقای خاتمی ، از جمع یک گروه ۳۰۰ نفره ، بالاخره یک نفر بعنوان کاندیدا معرفی خواهد شد. و ما حتما به عنوان اصلاح طلب ها در انتخابات شرکت خواهیم کرد و کاندیدا خودمان را معرفی خواهیم کرد.

لمون پرس: آیا معرفی کاندیدا از سوی اصلاح طلب ها از بین افرادی که خود را بعنوان اصلاح طلب معرفی کرده اند خواهد بود؟

حق شناس: حقیقت این که برای حضور یک کاندیدا ، این طور نیست که کسی خود را معرفی کند ، باید یک جمع بخواهند تا یک نفر کاندیدا شود  و هیچ کدام از این افراد قطعا بعنوان کاندیدای اصلاح طلب ها نیستند.

لمون پرس : با توجه به اینکه رقبای انتخاباتی شما ، ستادها را تشکیل و شروع به فعالیت کرده اند ، آیا در صورت عدم حضور خاتمی ، باز ممکن است  اصلاح طلب ها پیروز شوند؟

حق شناس: اصلاح طلبها ۳۰ میلیون رای دارند ، و هر اصلاح طلب باید در حد توان خود از حالا بکوشد و اصلاح طلب را معرفی کند و من از استراتزیک موتورگازی استفاده می کنم، یعنی هر اصلاح طلب تنها باید به اندازه یک ستاد مردمی و در حد توان اصلاح طلب ها را معرفی کند ، و عملکرد کلان ملت درست است.

من حتی شنیده ام که یک کاندیدا بخش زیادی از استان ها را ستادبندی کرده و پول کلانی هم برای حضور خود کنار گذاشته  ولی در نظرسنجی های خود ، نام خاتمی سرلیست انتخابات بوده. پس با پول و این کارها نمی شود تنور انتخابات را گرم کرد و  جذب آراء نمود .

لمون پرس: آیا شما در انتخابات شوراها کاندیدا معرفی می کنید؟

حق شناس: بله ، حتما ، انتظار می رود ، تمام اصلاح طلب و  در سطح استانها و شهرها برای یک حضور حداکثری و نامزدهای که امکان رای آوردن انها باشد شرکت می کنند.

لمون پرس: آیا ممکن است که در صورت عدم آقای خاتمی ، اصلاح طلبها روی آیت الله رفسنجانی اجماع کنند؟

حق شناس: ما انتظار داریم ، حداقل یکی از این دو بزرگوار کانیدا شوند.

لمون پرس: لطفا می توانید  بگویید اصلاحات چیست و به چه  کسی اصلاح طلب می گویند؟

حق شناس: اصلاحات به وضع موجود راضی نیست و برای تغییر وضع موجود  متناسب با توان خود تلاش می کند و برای تغییرات در چارچوب های قانون مندانه اصلاح طلب ها و غیرخشونت استفاده می کند.

و شاخص های اصلاح طبی در جامعه اسلامی ایران به شرح ذیل است:

الف – عقلانیت

ب – واقع گرائی

ج – نسبی گرائی پراکماتیک  که همان عمل گرایانه است

د – وجود پایاگاه های اجتماعی

ه – توجه به هزینه فایده در عمل سیاسی

و – اعتقاد به  بازی برد برد

ز – دموگراسی خواهی

ح – قانون گرائی

ط – باور به حقوق شهروندی برای تمام آحاد جامعه

ی – مشارکت عمومی با محوریت بحث انتخابات

ک – تکثر گرائی

ل – به اولویت به منافع ملی به منافع جناحی و گروهی

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در سه شنبه, ۲۰ فروردین ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۴ ق.ظ

دیدگاه