سه شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۸

احمدی نژاد چطور ایران را کوچک کرد؟

محمود احمدی نژاد در گفتگوی زنده تلویزیونی اش دوباره یک آمار عجیب رو کرد. آماری که مساحت ایران را صدبرابر کوچک تر از اندازه فعلی نشان می دهد.

مهر: عددهای خبرساز، دوباره دولت دهم را به حاشیه برد. این بار اما کار به تصحیح کتابهای جغرافیای مدارس هم کشید. شامگاه یکشنیه شب، وقتی محموداحمدی نژاد در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم از آمار دولتش می گفت، دوباره عددها و رقم ها را به چالش کشید و با ارائه آماری عجیب، خبر از تصحیح کتاب های جغرافی مدارس داد.

ماجرا از ان جایی شروع شد که مجری این گفتگوی تلویزیونی، اظهارنظر رئیس دولت دهم درباره جمعیت ایرانیان و تناسبش با مساحت ایران را به چالش کشید: «ما همیشه در کتاب جغرافی که در مدرسه می رفتیم می خواندیم مساحت ایران یک میلیون و ۶۴۸ هزار کیلومتر مربع است و شما یک عددی را چند بار گفتید که به این عدد نمی خورد. نمی دانم چطور محاسبه کردید اما وقتی که این را گفتید و در ادامه اضافه کردید که به هر خانواده ایرانی هزار متر زمین می دهیم خیلی ها گفتند آقای دکتر چون دیده است جمعیت ایران در این مساحت جا نمی شود مساحت را بزرگ کرده تا به همه زمین برسد. این عدد از کجا آمده و این هزار متر، دو هزار مترها چه می شود؟»

پاسخ احمدی نژاد اما جالب بود:«اگر ما به هر خانواده ایرانی هزار متر بدهیم می شود دو میلیون و صد هزار هکتار و وسعت ایران با همان رقم قبلی ای که شما گفتید می شود ۱۶۵ میلیون هکتار پس کم نمی آورید پس بدانید جمعیت زیاد هم شود هنوز هم جا دارد.»

اما بخش دوم پاسخ وی به این پرسش، احمدی نژاد را دوباره به یک چالش آماری وارد کرد و یک بار دیگر او با ادبیات منحصر به فرد خود، ماجرا را تحلیل کرد. پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، این بخش از حرف های احمدی نژاد را این طور منتشر کرده است: « اندازه گیری قبلی با استفاده از دستگاه‌های اندازه گیری قدیمی بوده و دقیق نبوده است الان اندازه‌گیری بسیار دقیق انجام شده و با نرم‌هایی که در جهان قابل قبول بود، یک میلیون و ۸۷۳ هزار هکتار وسعت ایران عزیز است که باید در کتاب‌های جغرافیایی آن را درست کنیم یعنی نزدیک به ۲۲۵ هزار کیلومتر مربع وسعت ایران به لحاظ رسمی است که اگر سند آن درست نباشد بعداً‌ مسائل حقوقی درست می‌شود الان باید سند آن درست شود ما سند را درست کردیم و سند آن در جهان ثبت خواهد شد.»

اما چرا محاسبه آماری احمدی نژاد خبرساز شد؟

۲ صفر خبرساز

اشاره احمدی نژاد به مساحت ایران، با یک محاسبه ساده قابل تحلیل و چالش است. مطابق قوانین تبدیل مقیاس ها، هر هکتار برابر با ۱۰هزار متر مربع است.این مقدار برابر با  ۰/۰۱ کیلومتر مربع است.

با این حساب، اگر بنا به اظهارات احمدی نژاد، مساحت تصحیح شده ایران را یک میلیون و ۸۷۳ هزارهکتار درنظر بگیریم، در مقیاس کیلومتر مربع، مساحت ایران که توسط احمدی نژاد اعلام شده، تنها ۱۸ هزار و ۷۳۰ کیلومتر مربع خواهد بود.

حالا به مقیاس های اعلام شده در کتابهای جغرافیای مدارس برگردیم. آن طور که در آمار رسمی اعلام شده، مساحت ایران، ۱ میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۹۵ کیلومتر مربع است. این رقم در مقیاس هکتار برابر خواهد بود با ۱۶۴ میلیون و ۸۱۹ هزار و ۵۰۰ هکتار.

احمدی نژاد  البته در محاسبات آماری اش درباره اختصاص ۱۰۰۰ متر زمین به هرخانوار ایرانی، محاسبه درستی داشته است. برپایه اظهارات او، ۲۱ میلیون خانوار در ایران زندگی می کنند که با اختصاص ۱۰۰۰ متر زمین به هرخانوار، ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار سهم زمین های اهدایی به هر خانواده خواهد بود.

اما اشتباه آماری رئیس جمهوری درباره مساحت ایران، احتمالا ناشی از حذف ۲ صفر از مساحت اعلامی احمدی نژاد بوده است. جایی که رئیس دولت دهم در اعلام تعداد صفرهای مساحت ایران به اشتباه افتاد و با حذف دوصفر از رقم اعلامی، مساحت ایران را صدبرابر کوچک تر اعلام کرد.

صفرهایی که انگار دولت دهم علاقه زیادی به حذف آنها دارد. یک بار با ماجرای ناتمام حذف ۳ صفر از پول ملی و حالا حذف ۲ صفر از مساحت ایران.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در سه شنبه, ۰۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲:۰۳ ق.ظ

دیدگاه