چهارشنبه, ۲۹ آبان ۱۳۹۸

نجفی رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری :

سازمان میراث فرهنگی لگد کوب شده است

سازمان میراث فرهنگی لگد کوب شده است

رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گفت: از سازمان میراث فرهنگی بدن نحیفی باقی مانده که متاسفانه به زمین افتاده و با بی انصافی لگدکوب شده است.

به گزارش مهر، محمد علی نجفی رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم یادبود مرحوم باقر آیت الله زاده شیرازی پدر مرمت نوین ایران که بعدازظهر دوشنبه ۲۸ مرداد در مرکز پژوهشی نقش جهان با حضور کارشناسان و فعالان حوزه مرمت میراث فرهنگی برگزار شد بیان کرد افتخار بزرگی است که در جمع فرهیختگان و صاحب نظران میراث فرهنگی شرکت می کنم. این اولین برنامه رسمی من بعد از قبول سمت ریاست سازمان میراث فرهنگی است و حتی قبل از معارفه در سازمان میراث فرهنگی در این جلسه که برای زنده کردن یاد و خدمات اندیشمند گرامی مرحوم شیرازی تشکیل شده است شرکت کردم. در وصف جلالت ایشان همین بس که نام ایشان نام میراث فرهنگی را به ذهن متبادر می کند. دوستان به حق گفته اند مرحوم شیرازی نماد میراث فرهنگی در کشور ما بود.

وی گفت: امیدوارم یادشان همیشه زنده باشد و من یکی از افتخارات شغلی ام آشنایی با مرحوم شیرازی بود و در حدود سالهای ۶۰ از ایشان درس های زیادی آموخته ام. نام ایشان تا زمانی که فرهنگ وجود دارد پایدار می ماند. بنابراین یکی از راههای شاد کردن روحشان عمل به وصیت اصلی مرحوم شیرازی است. ایشان می خواستند از میراث فرهنگی با همه وجود دفاع کنیم. از بد حادثه این مسئولیت به عهده من گذاشته شد امیدوارم در طول این چند سال بتوانم این مسئولیت را به خوبی انجام دهم.

نجفی بیان کرد نشست های زیادی را در خدمت آقای حجت و مرحوم شیرازی بودم و از اینکه در زندگی با افراد اهل فرهنگ و فرهیخته نشست و برخاست داشته ام خوشحالم.

وی ادامه داد: امروز یک سازمان عریض و طویلی وجود دارد به نام سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری که علاقه مندان و سینه چاکان زیادی دارد و هر کدام از علاقه مندان در این سه حوزه به من می گویند که برای حوزه میراث فرهنگی  چه برنامه ای دارید آنها که همه عالم را گردشگری می دانند می گویند برنامه شما در حوزه گردشگری چیست؟

وی افزود: در زمان ادغام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مهندس بهشتی نظرات تخصصی داشتند و مخالف ادغام بود اما زمانی که این ادغام قطعی شد تلاش کردند اساسنامه خوبی که برای این سازمان تنظیم شده بود را برای سازمان جدید نیز حفظ کنند و حتما نام میراث فرهنگی مقدم بر گردشگری باشد. این کار سختی بود.

نجفی ادامه داد: زمانی که آقای روحانی پیشنهاد مقام دولتی  را دادند استنکاف کردم زیرا از داشتن هر مسئولیتی گریزان بودم ولی بنا به دلایلی  تن به این مسئولیت دادم که خوشبختانه یا بدبختانه در سمت وزارت آموزش و پرورش قرار نگرفتم و گفتم صبر کنید تا روز دوشنبه حکم جدید را برای من بزنید تا از پیشکسوتان سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اجازه بگیرم.

وی گفت: یکی از دلایل داشتن فرصت در سه حوزه سازمان میراث فرهنگی این بود که با کارشناسان این سه حوزه صحبت کنم. من شاگرد آقای حجت و آقای بهشتی (رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی) هستم و امیدوارم خدمتی به فرهنگ کشور از طریق سازمان میراث فرهنگی انجام دهم چرا که می دانم کارشناسان میراث فرهنگی با نگرانی در طول سالهای گذشته و ۸ سال اخیر بویژه ۴ سال گذشته برنامه های این سازمان را دنبال می کردند.

رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: اتفاقاتی که در سازمان میراث فرهنگی رخ داده این سازمان را با شرایط خوبی روبرو نکرده است. عجیب است که نه تنها متخصصان رشته های میراث فرهنگی این حرف را تایید می کنند بلکه دیگران نیز همین نکات را می گویند. به عنوان مثال در نشستی که با برخی از افراد امنیتی کشور داشتم آنها اعلام می کردند سازمان میراث فرهنگی لگدکوب شده است منتهی آنان با رویکرد خودشان این مسئله را توضیح می دادند.

وی افزود: با بحث ها و بررسی های انجام شده در طول دو روز گذشته ­متوجه شدم بدن نحیفی از سازمان میراث فرهنگی باقی مانده که متاسفانه به زمین افتاده و با بی انصافی لگدکوب شده است باید آن را بلند کرده خاک رویش را پاک کنیم و در جایی که در شان آن است بنشانیم و بعد از آن انتظار داشته باشیم تا این موجود جدید افاضات کند. این کار بسیار سختی است.

نجفی ادامه داد: هر برنامه ای که در سازمان میراث فرهنگی داشته باشم آن بخشی که امکانش وجود داد در معرض دید و قضاوت قرار دهم را به اطلاع کارشناسان میراث فرهنگی می رسانم.امیدوارم با عنایت الهی و کارشناسان اهل نظر بتوانیم گامهایی را برداریم که بعد از ۴ سال شرمنده شما نباشم.

مرحوم شیرازی در روز ۲۸ مرداد سال ۱۳۸۶ در سالن اجتماعات مرکز پژوهشی نقش جهان در حین سخنرانی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در سه شنبه, ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱:۱۸ ق.ظ

دیدگاه