جمعه, ۲۲ آذر ۱۳۹۸

به قلم : اکبر صابری

اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی

اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی

 

سال جدید به تدبیر مقام معظم رهبری سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری گردیده است.

می دانیم که مقام رهبری با کسب اطلاعات و گزارش‌هایی که از مناطق مختلف کشور دریافت می‌کنند، اطلاعات و گزارش هایی که از قوای سه گانه می گیرند و همچنین نظر مشورتی که کارگروه مربوط به تعیین نام هر سال در دفتر ایشان به استحضار معظم له می رسانند در مجموع برای هر سال نامی را انتخاب و ملت و دولت را به یک یا دو موضوع مهم توجه می‌دهند.

اینکه امسال “اقتصاد و فرهنگ” مورد توجه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است؛ بدین معناست که کشور در شرایط فعلی در این دو حوزه دارای مسایل و مشکلات جدی است و اهتمام به رفع مشکلات و نگرانی های موجود در این دو حوزه باید در اولویت دولت و ملت باشد.

واقعیت امر هم همین است که حوزه های اقتصادی و فرهنگی کشورمان با چالش های زیادی روبروست و باید مسئولان و متولیان این دو حوزه با تلاشی به تعبیر مقام معظم رهبری “مجاهدانه” برای حل مسایل و مشکلات به آن بپردازند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند، فساد اقتصادی و مالی ، تشدید خرابی‌های ساختاری، سوءمدیریت دولت گذشته در حوزه اقتصاد، فرایند توزیع و مصرف غیرپایدار، کام‌جوئی از نفت برای مصالح و موانع کوتاه مدت پیش روی دولت و یا جامعه، توزیع نامتوازن درآمدهای نفتی بین بخش‌های اقتصادی (کشاورزی، صنعت و خدمات) بین مناطق (استان‌های مختلف) بین نسل (طبقات مرفه‌تر نسبت به طبقات کم درآمد) و مهمتر از همه بیکاری، گرانی و تورم کم سابقه در کشور از جمله مسایل و مشکلات اقتصادی کشور طی سال های اخیر کشور می باشد که تبعات آن دامن دولت روحانی را نیز گرفته و بعید است تیم اقتصادی دولت یازدهم نیز بتواند طی چند ماه کشور را از این نابسامانی نجات دهد.

بنا به اعلام بانک مرکزی نرخ تورم سال ۱۳۹۲ در مرداد ماه به ۴۳٫۱ درصد و به بالاترین حد خود رسید و پس از شروع به کار دولت روحانی این روند رو به کاهش گذاشت و در بهمن ماه به ۲۲٫۸ درصد رسید.

متوسط نرخ تورم سال ۱۳۹۲ حدود ۳۶ درصد اعلام شد و دولت یازدهم قول داده است این نرخ را در سال ۹۳ به ۲۵ درصد کاهش دهد که همین نرخ تورم ۲۵ درصدی نیز بالاست.

توجه به همین مختصر می تواند ابعاد اوضاع نابسامان اقتصادی (که بخشی از آن به دلیل تحریم های خارجی بوده و بخشی سوء مدیریت دولت گذشته) را نمایان ساخته و ضرورت فعالیت جهادی برای سر و سامان دادن به اقتصاد کشور را انکار ناپذیر نماید. فعالیتی که همراهی ملت با دولت را می طلبد.

در حوزه فرهنگ نیز جامعه دچار مشکلات و چالش های جدی است. سرانه و فرهنگ مطالعه، شیوه زندگی، قتل و نزاع های دسته جمعی، حقوق شهروندی، خشونت های کلامی و رفتاری در بین مردم، الگوی مصرف وضرورت استفاده از تولیدات داخلی، همیاری و همدلی، معضل طلاق، تحکیم بنیان خانواده و ترویج ازدواج آسان و … از جمله موضوعاتی است که به جد نیاز به کار فرهنگی دارند.

در کار فرهنگی ضرورت همراهی مردم و عزم ملی بیشتر ضروری به نظر می رسد ولی به هر ترتیب سیاستگذاری و اراده دولت در اهتمام به مقوله فرهنگ بستر ساز حمایت و همراهی ملت خواهد بود. به امید اینکه کارگزاران دولت تدبیر و امید به مقوله فرهنگ عنایت ویژه مبذول داشته و فراتر از شعار و نصب چند بنر تبلیغاتی به این مهم بپردازند.

 

انتظار تغییر

مردم در انتخابات ۲۴ خردادماه سال گذشته رای به تغییر دادند ولی آهنگ این تغییر در سطح استان بوشهر بسیار با تاخیر آغاز و بسیار با کندی در حال انجام است. از فرصت ۴ ساله دولت، ۷ – ۸ ماه آن گذشت و تغییرات استانی به نیمه نرسیده است. شهرستانها که جای خود دارد و گرچه بیشتر فرمانداران استان تغییر یافته اند ولی سایر مدیران شهرستانی با کابینه دولت قبل اداره می شوند که بسیاری از آنها ناکارآمد و یا اعتقادی به برنامه های دولت جدید ندارند و ادامه حضور آنان فقط اتلاف وقت و مایه ناامیدی مردمی هستند که به تغییر رای داده اند.

تاکید به تغییر مدیران به معنای تغییر همه مدیران نیست؛ بلکه منظور تعیین تکلیف مدیران است و هیچ ایرادی ندارد مدیران توانمند و معتقد به برنامه های دولت در پست خود ابقا شوند. ولی همان مدیرانی که ابقا می شوند نیز باید تکلیف خود را بدانند تا برای ادامه مسئولیت خود برنامه ریزی و فعالیت نمایند.

 

اتحاد جنوب

اتحاد جنوب برای شانزدهمین سال فعالیت خود برنامه های متفاوتی دارد و گرچه این نشریه طی چند سال گذشته مخاطبان فراوانی در همه استان بخصوص مرکز استان داشته است ولی بنا داریم هم هفته نامه و هم سایت اتحاد جنوب را استانی تر کنیم. در سال جدید دفتر اتحاد جنوب در بوشهر و سایر مراکز شهرستان های استان فعالتر خواهند شد و خبرها و تحلیل های بیشتری از همه استان منتشر خواهد کرد.

صفحه فرهنگ و هنر اتحاد جنوب که چند سالی منتشر نمی شد امسال یک هفته در میان منتشر خواهد شد؛ تا در سالی که به نام فرهنگ نامیده شده است، اتحاد جنوب نیز نقش بیشتری را در این زمینه ایفا نماید.

ضمن اینکه با پوزش از محضر مخاطبان ارجمند اتحاد جنوب ناچار به افزایش قیمت نشریه به میزان تورم سال گذشته شده و قیمت هر نسخه اتحاد جنوب از این شماره به ۷۰۰ تومان افزایش می یابد. /ح

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در پنج شنبه, ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ ساعت ۲:۳۳ ق.ظ

دیدگاه