دوشنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۸

سفر روحانی به بوشهر و انتظارات فرهنگیان از این سفر

از زبان یک معلم

از زبان یک معلم

  سفر روحانی به بوشهر و انتظارات فرهنگیان از این سفر

از زبان یک معلم

علی ایاز / کارشناس ارشد مدیریت آموزشی /    فعال ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی در بوشهر

بالاخره دوازدهمین مقصد دکتر  روحانی و دولت تدبیر و امید  هم  رونمایی شد و این بار  هیات  محترم دولت قدم به سرزمین لیان و مهمانی  دریادلانی  می گذارد  که همواره در تاریخ انقلاب اسلامی  نقشی  ماندگار داشته اند و مرزدارانی مورد اعتماد  بوده اند . قاطبه مردم نخل قامت استان بوشهر در لحظه  لحظه خلق حماسه سیاسی  ۲۴ خرداد ۹۲ نقشی ماندگار و حضوری مقتدرانه داشته اند و با رای  یکپارچه خویش به جناب روحانی  ، بار دیگر  دین خویش را به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ادا نموده اند .

 از این میان ،  فرهنگیان  فرهیخته استان بوشهر همچون همیشه پیشتر و بیشتر از  دیگران  ، نقش آقرینی کردند و مردم فرهنمد استان را  به عرصه انتخابات فراخواندند . به یقین فرهنگیان در پیروزی گفتمان اعتدال و خرد‌گرایی نقش برجسته‌ای داشته اند در تمامی تحولات سیاسی و اجتماعی حضور معلمان نقش‌آفرین و تعیین‌کننده بوده است و خلق حماسه ۲۴خرداد و پیروزی رئیس جمهور منتخب نیز  از این قاعده مستثنی نیست.

با استقرار  دولت تدبیر و امید،  چشم همگان به رونق آموزش و پرورش  و عزم جدی دولتمردان جدید در جهت زدودن نامهربانی های بازمانده از دولت  مهرورز ! بر رخسار دستگاه ارزشمند  تعلیم و تربیت معطوف شده  بود. جنب و جوش  زاید الوصفی فرهنگیان وهمه دلسوزان امر آموزش و پرورش استان را  فراگرفته بود  وایکاش هرگز روزهای پس از  آن روزها  از راه نمی رسید  دریغا که آن همه خوش دلی، زودتر از موعد  رخت بربست !

قریب ۶ ماه بعد از آغاز بکار  دولت تدبیر و امید ، آموزش و پرورش استان بوشهر  تعیین تکلیف شد و پس از کش و قوس های فراوان ،  سکان اداره آن به یکی از فرهنگیان بازنشسته  این دستگاه عریض و طویل سپرده شد.آغازین روزهای مدیریت مدیر تازه نفس بازنشسته،   به ارزیابی  وضعیت موجود گذشت و البته دیری نپایید که  تغییرات مدیریتی آرام آرام  رونمایی شد و شد آغاز حرف و حدیث هایی که شنیدنش ملال آور است و بلکه ناخوشایند  !

 در این عزل و نصب های چیزی که سهم اندکی داشت  همان  سیاست های اعلام شده دولت تدبیر و امید  بود . به زودی دیده شد که برخی بازماندگان دولت قبل ، سمت مشاورت  گرفتند  و جماعتی هم که در اجتماعات سیاسی سال های گذشته  شعار مرگ  بر این و مرگ بر آن سر داده بودند  ردای معاونت این ادره کل به تن کردند و معدودی هم  که از مدیران  دولت سابق بودند و تا روز ۲۴ خرداد فعالانه به کمپین های انتخاباتی  دیگران  روحیه می دادند  ، شگفتا که به راحتی و  با چرخشی نرم  در عداد  یاران دولت تدبیر و امید درآمدند و مناصب پیشین را خوش نگه داشتند!

 این شرایط تا بدانجا رفت که نماینده عالی دولت در استان هم  با آموزش و پرورش زاویه پیدا کرد و در موضوع انتصاب  مدیر آموزش و پرورش یکی از شهرستان ها ،  کار به مداخله نیروهای انتظامی رسید و  می رفت که  به  حصر و بازداشت مدیران آموزش و پرورش استان کشیده شود !

آقای رییس جمهور،   سالی که بر آموزش و پرورش در این استان و در دولت شما گذشت  ، سالی بود پر از  بیم و تردید  سالی بود که  حاصل آن بیشتر زور آزمایی مدیران ارشد استان   را در پی داشت . سایه تفاهم در آن  کوتاه بود ودیوار بی اعتمادی هر روز  بلندتر می شد و  مایه تاسف فراوان است که بگویم  سالی  پر از حقد و کینه و حسد بود .

 روزی  خبر از  اخراج فلان رییس آموزش و پرورش از جلسه شورای اداری  فلان شهرستان می رسید و روزی دیگر  نامه های  اداره کل آموزش و پرورش استان  در  دبیرخانه  استانداری  فراموش می شد و  شگفتا که در این کارزار  همه خود را برآمده از  دولت تدبیر و امید  می دانستند !

در شهرستان ها  و مناطق آموزش و پرورش استان هم  خبرهای خیلی شیرینی نمی رسید  معمولا  در عزل و نصب ها  بیشترین تنش ها را به ناحق بر بدنه آموزش و پرورش  وارد می آوردند و آن شد که امروز  بدیهی ترین امر  که  همان فرآیند    آموزش و پرورش است  ، به شدت  آسیب دیده است !

جناب آقای روحانی  ، سالی که در دولت تدبیر و امید گذشت   بر اثر کمبود شدید نیروی انسانی در آموزش و پرورش استان  بوشهر ، کارکنان شریف  بخش خدمات و مامورین دلسوز  مشاغل خدماتی  به کسوت گرانسنگ  آموزگاری  درآمدند و به سر کلاس درس اطفال معصوم  سال های اول تا ششم  دبستانها رفنتد  تا مگر کلاس فیزیکی  پر شود و ضعف دستگاه آموزش و پرورش استان  نمایان نگردد. این  با کدام منطق عدالت آموزشی  همخوانی دارد؟ در کدامیک از مناطق بیستگانه پایتخت سراغ دارید که چنین  چوب حراج بر پیکر آموزش و پرورش  بنوازند!

جناب روحانی ، به عرض شما می رسانم امروز که در بوشهر حضور دارید و مهمان قلب های مهربان این دیار هستید  اطفال معصومی در روستاها و شهر های نه چندان مرفه این استان  زیر سقف هایی بعنوان کلاس درس   نشسته اند که به ادعای ناظران اداره کل نوسازی مدارس ، پرخطرترین اماکن آموزشی  استان است و در فهرصت مدارس تخریبی قرار دارند . می دانید  چند ریشتر  زلزله  لازم است  تا به ناگاه این  مدارس تخربیی بر سر فرزندان ما  آوار شود  . خدا نکند «تراژدی  شنبه » دوباره  تکرار گردد.

آقای رییس جمهور  مردمان بوشهر دلی به پهنای بیکران  خلیج همیشگی فارس دارند  و سخاوت و مهمان نوازی را  نیز ازاین  دریا  آموخته اند  ازشوق اینکه  مهمانی چون شما دارند  در پوست خویش نمی گنجند  ولی تلخ کامی  ، زبانشان را تلخ و گزنده کرده است  اگر بیش از این فرصت داشتید  شما را به دیدن شمال تا جنوب این استان دعوت می کردیم  تا داغ محرومیت بر پیکر فرهنگیان و دانش آموزان این دیار را ببینید .

معیشت و منزلت اجتماعی معلمان،عدالت آموزشی وتربیتی ، پایمال شدن حقوق فرهنگیان در سایه بی تدبیری   ، کم رنگ شدن نقش معلمان درتصمیم گیریها  ، محرومیت مضاعف دانش آموزان  بویژه دانش آموزان مناطق  روستایی  از  امکانات مناسب آموزشی و پرورشی  و…،  ازجمله مسائل مهمی است که سالهاست  آموزش و پرورش  استان بوشهر را دچار بیماری مزمن  ناکارآمدی  کرده است.

آقای روحانی ، نجابت تاریخی و حجب و حیای  جنوبی  بر زبان های ما قفلی قدیمی  زده است  که باور داریم کلیدش  در دستان با کفایت شماست .

انتظار فرهنگیان از حضرتعالی  در این سفر ،آن است که:

یکم :  با حوصله و مهربانی که در شما سراغ داریم فرصتی فراهم آورید  و  توجه ویژه به دستگاه تعلیم و تربیت استان بوشهر را در دستور کار همراهان خویش بویژه وزیر محترم  آموزش و پرورش  قرار دهید.

دوم :  به مدیران ارشد استان  جهت  پرهیز از سیاست های مخرب و تنشزا  دستور اکید بفرمایید.

سوم: مطالبات فراموش شده فرهنگیان استان را  تعیین تکلیف فرمایید.

چهارم : دانش آموزان  معصوم این استان را از  زیر سقف های لرزان مدارس تخریبی  نجات دهید.

پنجم : در صورت امکان چاره ای  برای کمبود شدید نیروی انسانی  بویژه  در  دوره ابتدایی  اندیشه فرمایید.

در پایان ،    سلام و درود خالصانه  خود و همکارانم  را نثار شما و همسفران خدوم و شریفتان می دارم و شمادمانی خویش را از  حضور شما را در استان بوشهر  ابراز می نمایم و آرزو میکنم  در سفر بعدی  که برای تجدید دیدار  به خانه ما قدم می نهید  ، نشانی از  تلخنده ها و بغض های  گرفته  ما  را  نبینید . به امید آن روز

.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در یکشنبه, ۲۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲:۰۷ ب.ظ

۳ نظر

نظر -49 - 0 از 3اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  سپاس. بخشی از مشکلات فرهنگیان عالی بیان شد.

 2. 0

  کجایند ازاد مردانی که به حمایت مردم خویش بر می خیزند؟ کجایند غیور مردانی که به هنگام نزول بلا و مشکلات مبارزه می کنند؟ ننگ و عار پشت سر شما و بهشت در پیش روی شماست .خطبه ۱۷۱ نهج البلاغه

 3. 0

  درود بر آقای ایاز عزیز  و بزرگوار.
  واقعا زبان معلم است. زبانی که به زیان کسی نیست.  

نظر -49 - 0 از 3اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه