جمعه, ۲۲ آذر ۱۳۹۸

وزیر نفت: در برداشت از میدان گازی پارس جنوبی، از قطر پیشی می گیریم

وزیر نفت با بیان این که ایران و عربستان هیچگاه دبیر کل اوپک نخواهند شد، به جزییات افزایش تولید بنزین در کشور و همچنین درخواست پاکستان برای جریمه نشدن از سوی ایران برای احداث نکردن خط لوله گاز صادراتی اشاره کرد و گفت: در پروژهای وزارت نفت این‌چنین نیست که کار از ایرانی ها گرفته و به خارجی ها داده شود، یک فرد خاص در حال انتشار دروغ و خبرهای نادرست در این خصوص است و قطعا از وی شکایت خواهیم کرد.

بیژن زنگنه با بیان این که سهم نفت در بودجه کشور اگر چه به تدریج در حال کم شدن است اما در تراز بازرگانی خارجی تاثیر آن کم نشده است گفت: کاهش وابستگی به نفت با بستن دریچه های نفتی ممکن نیست؛ بلکه باید از طریق نفت، اقتصاد غیر نفتی خود را بزرگ کنیم.

وزیر نفت گفت: باید به کمک نفت اقتصاد خود را بزرگ کنیم، ما با کمک نفت می توانیم اقتصاد غیر نفتی خود را بزرگ کنیم و خوشبختانه با ابزاری که با تدبیر و تاکید مقام معظم رهبری که همان راه اندازی صندوق توسعه ملی بود، می توانیم به این هدف برسیم.

زنگنه گفت: پول نفتی که به صندوق می رود باید در راستای بزرگ شدن اقتصاد غیر نفتی از جمله در توسعه بخش پتروشیمی هزینه شود تا شاهد باشیم که وابستگی ما از نفت کاهش یابد.

زنگنه با ارایه گزارشی از آخرین وضعیت فازهای وارد مدار شده در پارس جنوبی گفت: امسال اولویت را به فازهایی داده بودیم که می توانستند در سال ۹۳، ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز تامین کنند تا در زمستان با مشکل مواجه نشویم.

اوئ گفت: خوشبختانه در اوج تحریم ها توانستیم، بیش از چهار فاز پارس جنوبی را برای تامین این میزان گاز به مدار اضافه کنیم و همزمان هفت عرشه را در دریا راه اندازی کردیم و بزودی نیز عرشه فاز ۱۵ راه اندازی خواهد شد.

زنگنه ادامه داد: در روزهای اول دولت کسی باور نمی کرد که بشود این فازها را به مدار آورد، اما ما توانستیم این کار بزرگ را انجام دهیم و به نیروگاه ها گاز باکیفیت و کافی برسانیم.

وزیر نفت با اشاره به این که در سال آینده وضع ما خیلی بهتر می شود و ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز دیگر اضافه بر این میزان تولید خواهیم کرد ، گفت: با ادامه این روند در سال ۹۵ تمام فازها به مدار اضافه می شوند و ممکن است از قطر نیز در برداشت پیشی بگیریم هر چند که از نظر تجمعی آنها به دلیل اینکه از ما خیلی زودتر کار را شروع کرده اند بالاتر هستند.

زنگنه ضمن تشکر از حمایت های مجلس و دولت گفت: اگر حمایت های مجلس و دولت نبود وزارت نفت به این موفقیت‌ها نمی رسید چرا که ما مشکل مالی داشته و داریم.

وزیر نفت درباره میزان تولیدات داخلی و بومی سازی صنعت نفت و گاز کشور نیز گفت: از نظر ارزشی بیش از دو سوم منابع و تجهیزات مورد نیاز در داخل تامین می شود.

او گفت: اکنون بیش از ۶۵ درصد تجهیزات و بخش عمده ای از تجهیزات حفاری در ایران ساخته می شود و با قدرت می توان گفت که بیشتر تجهیزات ساکن و غیر مداری و برخی از تجهیزات دوار در کشور ساخته می شود.

زنگنه گفت: با توجه به بحث تحریم‌ها، خرید لوازم و تجهیزات مورد نیاز از خارج بسیار دشوار و سخت شده است به طور مثال برای دریافت یک قطعه سه بار سفارش داده ایم تا سرانجام یکی از سفارشات وارد کشور شده است، بنابراین پیمانکاران و فعالان نفتی در کشور در صورت وجود یک قطعه در داخل، ترجیح می دهند جنس داخلی را استفاده کنند.
وزیر نفت در واکنش به اینکه گفته می شود برخی اوقات از ایرانی ها کارها گرفته شده و به خارجی ها داده شده است، گفت: این‌چنین نیست، یک فرد خاص در حال انتشار دروغ و خبرهای نادرست در این خصوص است و قطعا از وی شکایت خواهیم کرد.

او گفت: تا امروز کاری از ایرانی ها گرفته نشده که به خارجی ها واگذار شده باشد.

زنگنه گفت: معتقدیم خارجی ها بیشتر باید برای کمک در بخش مدیریتی و یا کمبود تجهیزات به ما کمک کنند البته بخشی از حفاری ها همچنان در اختیار خارجی ها است چرا که با آنها قراردادهای دو یا سه ساله داشته ایم.

وزیر نفت با اشاره به فاز ۱۳ پارس جنوبی گفت: این فاز زیر نظر کارفرماست و بعضی اوقات کارفرمایی نمی خواهد با یک پیمانکار خاص کار کند اما این به آن معنا نیست که کار از یک ایرانی گرفته شده و به یک خارجی واگذار شده است؛ وزارت نفت تاکید کرده است در صورت وجود یک دکل ایرانی، نباید از دکل خارجی استفاده شود.

او در ادامه به واحد فراورش دریایی اشاره کرد و گفت: دراین خصوص نیز گام هایی برداشته شده و سفارش ساخت به خارج داده شده است و امیدواریم تا دو سال آینده این دستگاه ساخته و به ایران تحویل شود.

وزیر نفت در ادامه درباره فروش نفت از طریق بورس یا فرابورس گفت: در این خصوص جدی هستیم و می خواهیم زبان مشترکی میان بورس و نفت و فرآورده های نفتی ایجاد کنیم تا بتوانیم نفت و فرآورده های نفتی را از طریق بورس انرژی بفروشیم.

او گفت: خوشبختانه مجلس و دولت همراه ما هستند و آمادگی لازم را دارند که در این مسیر به ما کمک کنند. گمان می کنم در اولین بخش، یکصد میلیون دلار سهام در خصوص فرآورده های نفتی بزودی عرضه شود و ما امیدواریم شاهد ورود بازیگران بیشتری باشیم و معاملات روشنتری را انجام دهیم.

زنگنه در ادامه به راهبرد و سیاستگذاری وزارت نفت درزمینه احداث پالایشگاه اشاره کرد و گفت: طرح راه اندازی پالایشگاه ۶۰ هزار بشکه ای را داریم و هشت سرمایه گذار در این خصوص آماده هستند و فکر می کنیم در کمتر از سه سال بتواند ۴۸۰ هزار بشکه میعانات گازی را تبدلیل به فرآورده کند که اگر اینگونه شود ما در واقع بیش از یک میلیون بشکه فراورش میعانات گازی در ایران خواهیم داشت و دیگر میعانات گازی برای صادرات نخواهیم داشت بلکه فرآورده های حاصل از آنها صادر خواهد شد.

او گفت: اولویت ما صدور مجوز احداث برای پالایشگاههایی است که با اهداف صادراتی به ما پیشنهاد می شوند.

زنگنه به پالایشگاه آناهیتا اشاره کرد وگفت: این پروژه مشکلات فاینانسی دارد که باید رفع شود مجری آن تامین اجتماعی و سازمان بازنشستگی است که قول دادند مشکلات مالی را حل کنند البته باید ۷۵ درصد بودجه مورد نیاز آنها از طریق منابع بانکی تامین شود و امیدواریم تلاش آنها در این خصوص به نتیجه برسد چرا که ما به دنبال انجام این پروژه هستیم و یکی از تصمیمات مقام معظم رهبری در سفر به کرمانشاه بوده که باید به اتمام برسد.

او گفت: پالایشگاه دیگر ما ستاره خلیج فارس است که ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی تامین می کند که امیدواریم تا سال ۹۵ به پایان برسد و حتی در صورت راه افتادن یک ردیف از این پالایشگاه، مشکل واردات بنزین کشور حل خواهد شد.

وزیر ادامه داد: برنامه ای برای احداث پالایشگاه برای مصرف داخلی نداریم و اعلام می کنیم که از این پس پالایشگاه ها باید در کنار بنادر و با هدف صادراتی احداث شوند.

زنگنه ادامه داد: در همین راستا شرکتی از ستاد اجرایی فرمان امام اعلام آمادگی کرده است که در جاسک پالایشگاهی احداث کند و خوشبختانه چند درخواست مبنی بر احداث چند پالایشگاه کوچک دیگر با هدف صادراتی داریم.

وزیر نفت در ادامه به آخرین وضعیت بنزین در کشور اشاره کرد و گفت: در کشور کمتر از ۷۰ میلیون لیتر بنزین در روز مصرف می کنیم و پنج میلیون لیتر در روز واردات داریم.

او به پالایشگاه ستاره خلیج فارس اشاره کرد و گفت: در صورتی که این پالایشگاه آماده شود ۳۶ میلیون لیتر بنزین اضافه تولید خواهد شد و مشکل کیفیت و کمیت بنزین کشور حل می شود.

زنگنه گفت: تنها ۲۰ میلیون از ۷۰ میلیون لیتر بنزین مصرفی کشور بنزین یورو چهار است در حالی که این پالایشگاه ظرفیت آن را دارد که ۳۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ یا یورو ۴ تامین کند.

وزیر نفت با بیان این که در صورت اتمام پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس ، نیازی به واردات بنزین نخواهیم داشت و انشاء الله از سال آینده صادرکننده بنزین، نفت و گاز خواهیم بود، گفت: بیش از ۲۶میلیون لیتر گازوئیل یورو چهار توزیع می کنیم و ۵۶ میلیون لیتر مصرف حمل و نقل کشور است و این پروژه مسئله گازوئیل را از نظر کمی و کیفی حل می کند.

زنگنه گفت: با توزیع گاز با کیفیت، دیگر نیازی به مصرف نفت و گاز در ایران نداریم و می توانیم آنها را به سمت صادرات ببریم.

او ادامه داد: البته در خصوص بنزین باید خودروهای با مصرف کمتر و راندمان کاری بهتر نیز تولید و سیستم حمل و نقل شهری را تقویت کنیم تا مردم بجای تک سرنشینی به وسایل عمومی روی آورند.

زنگنه گفت: مبحث استفاده از گاز سی.ان.جی را نیز با قوت دنبال می کنیم تا توسعه بیشتری پیدا کند و مصرف آن در کشور افزایش پیدا کند. وی در ادامه خاطرنشان کرد که پالایشگاه شازند اراک امروز بزرگترین تولید کننده بنزین یورو ۴ کشور است.

وزیر نفت در ادامه در واکنش به گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: این کمیسیون رای نمی دهد، بلکه نمایندگان مجلس هستند که رای به انجام کاری می دهند.
او گفت: از تیرماه به بعد تصمیم گرفتیم که بنزین یورو چهار وارد کنیم اگر چه کار سختی بود چرا که در تحریم بودیم و باید در بیرون از منطقه بنزین مورد نیاز را تامین می کردیم.

زنگنه ادامه داد: آنچه در پتروشیمی ها به اسم بنزین تولید می شود از نظر کارشناسان نه تنها بنزین نیست بلکه ریفورمیت با بنزن بالا است.

او با بیان اینکه وزارت نفت مشکلی مبنی بر مصرف این ماده به جای بنزین ندارد، گفت: اگر مجلس حکم کند بر ما که آن را مصرف کنیم، خوشحال هم می شویم چرا که به سختی و با زحمت فراوان بنزین یورو چهار را از خارج تامین می کنیم.

او گفت: اما محیط زیست اجازه مصرف این ماده را نخواهد داد و آن را خلاف ضوابط محیط زیستی می داند اما اگر مجلسیون بخواهند که آن را مصرف کنیم، این کار را خواهیم کرد.

وزیر نفت در خصوص نفت کشف شده در دریای خزر و نحوه استخراج آن گفت: اجرای دکل ایران خزر که در ترکمنستان فعال است از روز اول کار درستی نبود چرا که برای آب های کم عمق ساخته شده بود اما میدان مربوطه عمیق بود.

او به دکل امیرکبیر در خزر اشاره کرد و گفت: در عمق ۷۰۰ و ۸۰۰ متری دو چاه زده شد و ما در میدان سردار جنگل به نفت رسیدیم اما از این جا به بعد با مشکل دیگری روبرو شدیم چرا که برداشت نفت از این میدان نیاز به سرمایه گذاری سنگینی دارد و با توجه به اینکه نه ما و نه سایر همسایگان در خزر هیچ تجربه ای در آب های عمیق نداریم، نیازمند تکنولوژی های روز جهان در این عرصه هستیم و برای خریداری آن باید شریک داشته باشیم چرا که نفت حاصل از این میدان بسیار گران بدست می آید.

وزیر نفت در ادامه به قرارداد گازی با پاکستان اشاره کرد و گفت: از نظر ما صادرات گاز به پاکستان مشکلی ندارد، چرا که قرارداد معتبر با آنها داریم و باید از اول ۲۰۱۵ برداشت گاز را آغاز می کردند اما آنها تخلف کردند و برداشت نکرده اند.

او گفت: طبق برنامه خط لوله گازی را تا مرز با پاکستان خواهیم کشید و از شورای اقتصاد مجوز آن را هم گرفته ایم و طرف پاکستانی نیز چندین بار با ما گفت وگو کرده و اظهار داشته است که مشکل فاینانس دارد و در صورت حل مشکل، خط لوله گازی خود تا مرز ایران را خواهد کشید و برداشت گاز را آغاز خواهد کرد.

وزیر نفت ادامه داد: بزودی این مشکلات حل خواهد شد و آنها اعلام کرده اند هر وقت مشکل تحریم ها حل شود می توانند گاز را از ایران تحویل بگیرند.

زنگنه ادامه داد: پاکستانی ها مایل به همکاری هستند البته از ما خواسته اند که آنها را جریمه نکنیم، در حال مذاکره هستیم و در صورتی که بخواهیم به این خواسته آنها عمل کنیم آنها نیز باید تغییراتی در قرارداد به نفع ایران بدهند.

وزیر نفت در واکنش به این پرسش که چرا ایران نمی تواند دبیرکلی سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)شود؟ گفت: تنها در صورت اجماع اعضا، این سمت به یک کشور داده خواهد شد.

زنگنه گفت: در زمان من تلاش های زیادی شد، پس از من نیز هشت سال نتوانستند و ما امروز هم نمی توانیم دبیرکل اوپک شویم چرا که همواره یک کشور در اوپک مخالف ایران است و ایران نیز همواره مخالف دبیرکلی عربستان است.

او ادامه داد: بنابراین ایران وعربستان هیچ وقت نمی توانند اجماع لازم را بدست آورند چرا که همواره یک مخالف دارند.

زنگنه در خصوص میزان تولید و صادرات نفت کشور نیز سکوت کرد وگفت: این حوزه ارتباط تنگاتنگی با تحریم ها دارد و هر چه بگویم ممکن است به ضرر ما تمام شود چرا که هدف تحریم ها است.

او درباره تولید و برداشت صیانتی نفت گفت: وقتی یک و نیم میلیون تولید ما کم شده، قطعا برداشت ها نیز کاهش یافته است و از خیلی از میدان ها کمتر استفاده می شود به طوری که برای نخستین بار است که ما مازاد نفت داریم.

زنگنه درباره خط تولید اتیلن غرب گفت: تا جایی که منابع بوده کار پیش رفته است و مشکلی در خصوص تامین اتیلن نداریم اما در برخی از مجتمع های پایین دستی آن، به دلیل کمبود اتان، مشکلاتی ایجاد شده است که امیدواریم سال آینده از فازهای ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ بتوانیم اتان لازم را تامین کنیم تا این مجتمع نیز با ظرفیت حداکثری کار کند.

وزیر نفت در خصوص توسعه صنعت پتروشیمی نیز گفت: اگر فاینانس این حوزه عملی شود، اقتصاد خوبی در پیش روی آن قرار خواهد داشت البته منظور من این نیست که خوراک را مجانی دهیم بلکه معتقدیم خوراک لازم را تامین خواهیم کرد اما باید امور به شکل رقابتی پیش برود و به بهترین سرمایه گذاران در این بخش خوراک لازم را برسانیم.

او به ارایه گاز طبیعی، اتان، متان، پروپان و بوتان به سرمایه گذاران اشاره کرد وگفت: ما توانایی ارایه آنها و اظهار کرد: هشت میلیون تن مجوز در این خصوص داده شده است در حالی که نیاز کشور تنها دو میلیون تن است و هم اکنون دو برابر آن تولید می شود.

او درباره جمع آوری گازها که در فلر میدان ها در حال سوختن است گفت: اعلام کرده ایم با قیمت ارزانی که تقریبا مجانی محسوب می شود حاضریم آنها را عرضه کنیم و تعدادی سرمایه گذار نیز در این خصوص با وزارت نفت در حال مذاکره هستند.

وزیر نفت در ادامه به طرح صادرات گاز به عراق و عمان اشاره کرد وگفت: با عراق دو قرارداد را دنبال می کنیم، مجموع این قراردادها انتقال گاز به مقدار ۶۰ میلیون مترمکعب در روز است.

او گفت: درقالب فراخوان از سرمایه گذاران دعوت کرده ایم که بیایند دو خط لوله ای که به بصره و نفت شهر می رود را احداث کنند. یک و نیم میلیارد سرمایه گذاری می خواهد که اگر انجام شود، در سال ۹۵ موفق می شویم برای اولین بار گاز به عراق صادر کنیم.

زنگنه به قرارداد گازی با عمان نیز اشاره کرد و گفت: نقشه برداری دریایی بزودی شروع می شود و در ادامه اسناد مناقصات تهیه و کارها پیگیری خواهد شد.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در پنج شنبه, ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۶ ب.ظ

دیدگاه