سه شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۸

القای برخورد با نیروهای مردمی و معتدل برای حضور در انتخابات

القای برخورد با نیروهای مردمی و معتدل برای حضور در انتخابات

  جلسه شورای مرکزی کارگزاران سازندگی روز پنجشنبه با اسحاق جهانگیری رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران تشکیل شد.

به گزارش ایلنا، در ابتدای جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی٬ غلامحسین کرباسچی گزارشی از عملکرد یک سال گذشته حزب کارگزاران سازندگی ارایه کرد و پس از او اسحاق جهانگیری به اهمیت انتخابات سال جاری اشاره کرد و یادآور شد که در سال انتخابات مخالفان دولت درصدد ناامیدی مردم برآمده‌اند. او از احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب و از جمله اعضای کارگزاران خواست موضوع انتخابات را جدی بگیرند و مردم را در جهت شرکت در آن ترغیب کنند.

معاون اول رییس جمهور در این دیدار که در کاخ سعدآباد انجام شد، در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه حزب کارگزاران سازندگی هم به لحاظ ساختار و هم به لحاظ حزبی کارهای خوبی انجام داده است، به ضعف کار حزبی در ایران اشاره کرد و گفت: این ضعف باعث شده است که همیشه با یک جامعه ضعیف و یک دولت قوی روبرو باشیم. لذا اگر در این جامعه احزاب تقویت شوند، جامعه می‌تواند به واسطه نهادهای مدنی نقش‌آفرینی موثری داشته باشد. در این پروسه حزب کارگزاران به جهت سابقه می‌تواند نقش بیشتری را در جامعه ایفا کند. ما به دوری از افراط‌گرایی نیاز داریم. راهکار این امر هم وجود احزاب و کار حزبی قوی در کشور است، تا به جامعه قدرتمند برسیم.

اگر مجلس خوبی شکل نگیرد، کار دولت ناتمام خواهد بود

رئیس شورای مرکزی حزب در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه کارگزاران دارای دو ویژگی مثبت است، افزود: اولین ویژگی آن کار حزبی قوی است. این حزب در این امر تجربه‌های خوبی دارد. دومین ویژگی هم ارتباط و نزدیکی آن به دولت است. کارگزاران تا پیش از این تلاش می‌کرد که نقش می‌انجی را در معادلات سیاسی ایفا کند. به نظر می‌رسد کارگزاران امسال باید این نقش را بیش از پیش ایفا کند. زیرا امسال، سال انتخابات است. اگر مجلس خوبی شکل نگیرد، کار دولت ناتمام خواهد بود.

به گفته جهانگیری برخی منافع حزبی و شخصی خود را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند که نتیجه آن این است که انسجام ملی از بین می‌رود تا منافع گروه و افرادی در قدرت حفظ شود. اما در این دولت ما به دنبال منافع ملی هستیم. احزاب نیز منافع ملی را بر منافع شخصی و گروهی خود باید ترجیح بدهند و آن را دنبال کنند.

باید به دنبال یک مجلس معتدل بود

جهانگیری گفت: امروز اگر به سال ۹۲ نگاه کنیم متوجه می‌شویم که در فروردین آن سال کجا بودیم و اکنون کجا هستیم. وضع چه بود و اکنون چه هست. سیاست خارجی ما در چه بحرانی به سر می‌برد و اکنون چه آرامشی دارد. من فقط جهت یادآوری شما را ارجاع می‌دهم به سخنان کاندیداهای ریاست جمهوری که عمدتا از میان اصولگرایان بودند. سخنان آنان را درباره وضعیت کشور یکبار دیگر مرور کنید که چه تصویر ناامید کننده‌ای از سال‌های گذشته و عملکرد دولت پیشین ارایه می‌دادند.

معاون اول رییس جمهوری به همگرایی اصلاح طلبان در انتخابات سال ۹۲ اشاره کرد و گفت: نتیجه آن همگرایی این بود که اصلاح طلبان به یک تفاهم مشترک در شورای مشورتی رسیدند. آقای دکتر عارف از رقابت‌ها کنار کشید و اصلاح طلبان منافع حزبی خود را کنار گذاشتند و یک شخصیت ملی را انتخاب کردند. نقش آقایان خاتمی و هاشمی بسیار موثر بود. هیچ کس نیز اعتراضی به این انتخاب نکرد. مهم‌ترین پیام آن انتخابات نیز همین همگرایی بود. اکنون نیز نیاز به این کار داریم. باید به یک همگرایی بین اصلاح طلبان معتدل و اصولگرایان اصیل اندیشید. باید به دنبال یک مجلس معتدل بود. اگر هدف این باشد برای پیدا کردن کاندیدا‌ها به مشکل بر نمی‌خوریم. به همین دلیل می‌گویم که نقش کارگزاران مهم و موثر است. نباید گذاشت زاویه‌ای بوجود بیاید.

مخالفان دولت تلاش می‌کنند نیروهای معتدل از کاندیداتوری رویگردان شوند

جهانگیری با تاکید بر اینکه همه گروه‌های سیاسی درون کشور حق شرکت در انتخابات را دارند و این حق برای آن‌ها محفوظ است٬ گفت: خبرهایی که به ما می‌رسد این است که مخالفان دولت و وزرای پیشین به صورت جدی در اغلب استان‌ها مشغول فعالیت‌های انتخاباتی شده‌اند. این هیچ ایرادی ندارد و حق آنهاست٬ اما متاسفانه روش نامانوسی را در پیش گرفته‌اند که این نه تنها خوب نیست که مضر منافع ملی است. مخالفان دولت به صورت جدی به دنبال ایجاد نگرانی در بین نیروهای معتدل هستند. تهدیدات مختلفی صورت می‌گیرد. تلاش می‌شود نیروهای مردمی و معتدل شهرستان‌ها از کاندیداتوری رویگردان شوند. به آنها القا می‌شود اگر در انتخابات کاندیدا شوند٬ یا فعالیت‌های خود را آغاز کنند با آن‌ها برخورد می‌شود. اصلاح‌طلبان و نیروهای معتدل و حامیان دولت توجه داشته باشند نباید فریب این جوسازی‌ها را بخورند؛ باید مقاومت کرد.

انتخابات مجلس باید با سلامت کامل برگزار شود

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: انتخابات مجلس باید با سلامت کامل برگزار شود. باید مردم را ترغیب کرد تا در انتخابات شرکت کنند. در آخرین نظرسنجی‌های صورت گرفته اصلاح طلبان وضعیت خوبی داشتند. البته برخی نیز به مدیریت انتخابات هم اشاره می‌کنند و نگران رد صلاحیت‌ها و مدیریت انتخابات هستند. امیدوارم این مسایل با مذاکرات حل شود. باید دغدغه‌ها را به حداقل برسانیم. دولت به دنبال این است که انتخابات در سلامت برگزار شود و دغدغه‌ها از بین برود و آحاد مردم بی‌هیچ نگرانی امکان شرکت در انتخابات را داشته باشند. نباید گذاشت مردم مایوس شوند. نباید گذاشت چنین فضایی شکل بگیرد.

در هسته‌ای به قدم آخر رسیده‌ایم

آقای جهانگیری در قسمت بعدی سخنان خود به موضوع هسته‌ای و توافق لوزان اشاره کرد و گفت: ما به قدم آخر رسیده‌ایم. جز نگارش متن توافق، در تمام موارد اختلافی به توافق رسیده‌ایم. در کشور همه همراه دولت هستند. حتی آنهایی که مخالفت می‌کنند نیز موافق رفع تحریم‌ها هستند. اگر جریان مزاحم رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی و کنگره آمریکا در دو ماه آینده اخلالی در روند مذاکرات بوجود نیاورند، دولت قدم بسیار بزرگی را برداشته است.

معاون رییس جمهور با یادآوری اینکه با اقدامات صورت گرفته در زمینه هسته‌ای مطالبات مردم نیز افزایش یافته است گفت: رسانه‌ها نباید به این مطالبات داممن بزنند. برخی از افراد می‌گویند ۱۲۰ میلیارد از ذخایر دولت در این توافق‌ها یک مرتبه آزاد می‌شود اما واقعیت این نیست. اولا ذخایر دولت یکجا آزاد نمی‌شود در ثانی آنچه که در اختیار دولت قرار می‌گیرد نیز عدد بالایی نیست. لذا رسانه‌ها باید به دولت کمک کنند.

توافق مهم نفتی ایران و روسیه

آقای جهانگیری در پایان سخنان خود به موضوع اقتصادی نیز پرداخت و گفت: امسال سال سختی است. قیمت نفت کماکان پایین است و درآمد دولت ناچیز. در بحث یارانه‌ها اگر بخواهیم به همه یارانه پرداخت کنیم ۱۵- ۱۶ هزار میلیارد تومان کسری داریم. الان برخی بحث حذف یارانه اقشار پردرآمد را مطرح می‌کنند و برخی حذف کل یارانه‌ها مطرح می‌کنند. گروهی هم می‌گویند که در سال انتخابات نباید دست به ریسک زد. با این حال وضع درآمدی دولت خوب نیست با این حال تلاش دولت این است که به سمت یک رونق اقتصادی حرکت کند. البته اگر بحث هسته‌ای حل شود وضع بهتر از اکنون خواهد بود. برخی از شرکت‌های خارجی به ایران آمده و مذاکرات مقدماتی خود را آغاز کرده‌اند. برخی دیگر برای سرمایه گذاری در ایران اعلام آمادگی کرده‌اند. خودمان نیز با روس‌ها درباره فروش نفت توافق مهمی را انجام داده‌ایم.

کرباسچی: برخی پیش بینی می‌کنند ردصلاحیت‌ها قبل از شورای نگهبان٬ در بخش‌های اجرایی صورت بگیرد

غلامحسن کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی نیز پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور به وضعیت پیش رو و سال انتخابات اشاره کرد و گفت: سال جدید سال انتخابات است. دولت نیز طبیعتا به این انتخابات می‌اندیشد. اما شرایط اکنون برای گروههای سیاسی یکسان و برابر نیست. گروه رقیب به دنبال تنش و تشنج‌های سیاسی است. از همین فروردین ماه نیز کارهای خود را آغاز کرده‌اند و کم و بیش نیز اخبار ان منتشر می‌شود. به اعتقاد ما دولت باید از اهرم و ابزارهای مختلف خود برای از بین بردن فضای تنش و ایجاد تشنج جلوگیری کند. دولت باید گروههایی را که به دنبال تنش آفرینی هستند کنترل کند.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی به نقش برخی از مدیران دولتی در شهرستان‌ها اشاره کرد که هنوز دل در گرو دولت پیشین دارند و برای فعالیت نیروهای اصلاح طلب شهرستان‌ها مانع ایجاد می‌کنند.

به گفته کرباسچی اغلب نیروهای شهرستان‌ها برای انتخابات امسال نگران هستند. مدیران استانی با آن‌ها همراهی نمی‌کنند. به همین خاطر به نظر می‌رسد که انتخابات سخت و جدیی پیش رو خواهیم داشت. از همین الان در گزارش‌هایی که ما داریم و رصد می‌کنیم متوجه شده‌ایم رقیب با چراغ خاموش کارهای خود را آغاز کرده است. نیروهای دولت پیش فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند. اشکالی ندارد اما آیا این فضا در اختیار اصلاح طلبان و حامیان دولت هم هست؟ رقبا به دنبال تنش آفرینی و ایجاد نگرانی در بین مردم هستند. برخی از دوستان پیش بینی می‌کنند که ردصلاحیت‌ها قبل از آنکه در شورای نگهبان آغاز شود در فرمانداری‌ها و بخش‌های اجرایی صورت بگیرد. زیرا برخی از مدیران دولتی در شهرستان‌ها با نیروهای محلی و شهرستانی نه تنها همراهی نمی‌کنند بلکه مقابل آن‌ها سنگ اندازی هم می‌کنند.

دولت فضای کار را برای حامیان و اصلاح‌طلبان فراهم کند

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی افزود: هر کسی که می‌خواهد در انتخابات شرکت کند از چندین ماه قبل فعالیت‌های خود را آغاز می‌کند، گفت: اگر کسی از الان نتواند کار انتخاباتی بکند شب انتخابات که هرگز نمی‌تواند کار کند. الان رقبای دولت فعالیت‌های خود را شکل داده‌اند. جلسات خود را دارند. تشکیلات خود را گسترش داده‌اند اما اصلاح طلبان و حامیان دولت مورد ارعاب قرار می‌گیرند و فضا بر آن‌ها تنگ می‌شود. لذا از شما می‌خواهیم که به این امر توجه کنید و دولت فضای کار را برای حامیان و اصلاح طلبان فراهم کند.

کرباسچی همچنین با یادآوری سخنان رییس جمهور در جهت تقویت احزاب و دفاع از آنان گفت: ما از شما می‌خواهیم که وقتی به شهرستان‌ها سفر می‌کنید در حاشیه بازدید‌ها و نشست‌های خود با احزاب و گروههای سیاسی شهرستان‌ها نیز دیدار داشته باشید. سخنان آن‌ها را بشنوید. آن‌ها هیچ خواسته‌ای ندارند اما همین جلسات آن‌ها را به ادامه مسیر دلگرم می‌کند.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی همچنین در گزارشی که از عملکرد یکساله حزب ارایه می‌داد، گفت: شورای مرکزی حزب کارگزاران در یکسال گذشته توانست شورای ۲۳ استان را انتخاب کند. ‌ برای هر استان ابتدا ۳۰ نفر را در نظر گرفتیم که از بین افراد معرفی شده ۱۷ نفر را به عنوان اعضای حزب در هر استان انتخاب کردیم. تاکنون بیش از ۳۵۰ نفر از اعضای شوراهای استانی مشخص شده‌اند که ۹۰ درصد آن‌ها از تحصیلات و تجربه بالا برخوردارند به لحاظ سنی نیز تلاش شده است که از نیروهای جوان در اکثر استان‌ها استفاده شود. انتخابات درون‌گروهی نیز در اغلب استان‌ها برگزار شده و سازماندهی نیرو‌ها آغاز شده است.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در شنبه, ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۹:۵۶ ب.ظ

دیدگاه