سه شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۸

آیا اقدام مسئولان نمایشگاه کتاب در تعطیلی ۲۹ غرفه قانونی بود؟

آیا اقدام مسئولان نمایشگاه کتاب در تعطیلی ۲۹ غرفه قانونی بود؟
هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران حاضر در نمایشگاه کتاب تهران، علت تعطیلی یک روزه ۲۹ غرفه را در روز گذشته عرضه کتاب‌های سایر ناشران از سوی آنها اعلام کرد. اما آیا این اقدام منطبق با قانون بوده است؟

روز گذشته ۲۹ غرفه در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با رای هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران به مدت یک روز تعطیل شد. بر اساس همین رای، ناشرانی که در این غرفه‌ها فعالیت می‌کنند، از حضور در نمایشگاه بیست و نهم نیز محروم شده‌اند. هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران علت تعطیلی این غرفه‌ها را عرضه کتاب‌های سایر ناشرین از سوی متصدیان این غرفه‌ها اعلام کرده است.

اما آیا این اقدام هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران منطبق با قانون بوده است؟ تبصره ۴ بند مربوط به شرایط حضور ناشران داخلی در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تصریح دارد: «عرضه کتب سایر ناشران بدون داشتن نمایندگی ممنوع است». همچنین تبصره ۱۰ تصریح دارد: «هر کتاب صرفاً در یک غرفه قابل عرضه است و کتابهایی که با همکاری چند ناشر تولید می‌شود و نام ناشران همکار در شناسنامه کتاب‌ها ذکر می‌شود، تنها در غرفه ناشری که شابک کتاب‌ها به او تعلق دارد قابل عرضه است.»

همچنین در ماده ۱ بند «د» مربوط به آیین‌نامه انضباطی کمیته ناشران داخلی بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، آمده است: «ارتکاب هر یک از موارد زیر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تخلف محسوب می‌شود: ۱ – واگذاری غرفه به غیر ۲- ارائه و فروش کتاب‌های سایر ناشران.»

تبصره ۱ همین ماده هم تصریح دارد: «ناشرانی که در نمایشگاه شرکت کرده‌اند، فقط در صورت داشتن نمایندگی از ناشران غایب در نمایشگاه حق فروش کتاب آن‌ها را دارند. هر ناشر غایب در نمایشگاه می‌تواند فقط به یک انتشاراتی نمایندگی فروش کتاب‌های خود را واگذار نماید.»

همچنین در ماده ۳ این آئین‌نامه که مربوط به نحوه رسیدگی به تخلفات و شکایات است، آمده: هیئت رسیدگی‌کننده به تخلفات و شکایات در طول نمایشگاه بین‌المللی کتاب به محض دریافت گزارش وقوع تخلف یا شکایت، همان روز تشکیل جلسه خواهد داد و نسبت به صدور رای اقدام خواهد کرد.

در ماده ۵ مجازات‌های پیش‌بینی شده برای تخلفات در طول نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به شرح ذیل اعلام شده است:

اخطار کتبی و درج در پرونده
اخذ تعهد کتبی و درج در پرونده
تعطیلی غرفه به مدت چند ساعت، یک روز یا بیشتر
تعطیلی غرفه با نصب پلاکارد اعلام تخلف
محرومیت از شرکت در نمایشگاه‌های کتاب استانی و سایر نمایشگاه‌های تحت نظر وزارت ارشاد
محرومیت از شرکت در نمایشگاه کتاب سال بعد
محرومیت دائم از شرکت در نمایشگاه‌های کتاب

این ماده ۲ تبصره هم به این شرح دارد:

تبصره ۱: هیئت رسیدگی کننده به تناسب تخلفات صورت گرفته و سوابق متخلف مجاز است هریک از بندهای ماده ۵ مندرج در آیین‌نامه را بالانفراد یا به صورت تجمیعی اعمال نماید.
تبصره ۲:‌ رسیدگی به جرایم عمومی در صلاحیت این هیأت نیوده و در صورت مشاهده به مراجع ذیربط ارجاع خواهد شد.

همچنین در ماده ۶ این آئین‌نامه آمده است: «نتیجه رسیدگی هیئت پس از تصویب اکثریت اعضاء، با ابلاغ معاون اجرایی بلافاصله اجرا خواهد شد.»

بر این اساس و با محرز شدن تخلف برخی ناشران در عرضه کتاب‌های سایر ناشران از سوی کمیته ناشران داخلی و با درخواست این کمیته از هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران، به نظر می‌سد اقدام این هیئت در تعطیلی این ۲۹ غرفه منطبق با ضوابط نمایشگاه و در جهت رعایت حقوق سایر ناشرین و حتی بازدیدکنندگان بوده است؛ از این جهت که مشاهده عناوین تکراری در غرفه‌ها، نمایشگاه را برای آنها هم ملال‌آور خواهد کرد.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در دوشنبه, ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۵:۳۸ ب.ظ

دیدگاه