دوشنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۸

جنتی: همه ادیان در ایران همزیستی مسالمت آمیز دارند

جنتی: همه ادیان در ایران همزیستی مسالمت آمیز دارند

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، علی جنتی امروز (یکشنبه) در دیدار با مارلوئیس اول ساکو پاتریک کلیسای آشوری کلدانی کاتولیک جهان اظهار کرد: در قانون اساسی ایران سه دین الهی به رسمیت شناخته شده است و در مجلس شورای اسلامی نیز نمایندگانی از آنها حضور دارند.

وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه تلاش خود را می کند تا امکانات مناسبی فراهم کند که پیروان ادیان الهی در ایران بتوانند به راحتی زندگی کرده و افکار و اندیشه های خود را منتشر کنند.

جنتی با اشاره به وجود بیش از ۲۰ هزار نفر از آشوریان در ایران ادامه داد: در ایران حدود ۳۰۰ کلیسا داریم که از این تعداد نزدیک به ۱۰۰ کلیسا متعلق به هموطنان آشوری است.

براساس گزارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عضو کابینه دولت تدبیر و امید گفت: این وزارتخانه برای برگزاری تمامی جشن ها و برنامه های هموطنان آشوری مجوز صادر می کند و هیچ مشکلی در این باره وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه همه پیروان ادیان الهی هر کدام به نوعی به خداوند تقرب دارند، خاطر نشان کرد: هم دولت تدبیر و امید و هم دولت های قبلی هیچ تفاوتی میان شهروندان مسلمان، کلیمی و مسیحی و غیره قایل نیست و همه شهروندان را با هر دین الهی، درجه یک و یکی می داند.

جنتی با اشاره به شعار دولت تدبیر و امید با رویکرد اعتدال اظهار کرد: اعتقاد داریم که دین اسلام عمیقا به میانه روی باور دارد و مسلمانان باید از هرگونه تندروی بپرهیزند.

وی افزود: آنچه امروز در عراق شاهدیم تندروی های برخی عناصر مانند داعش است که هیچ ارتباطی به دین اسلام ندارند و ما با تمامی اقدامات آنها مخالف هستیم، چرا که آنها در تلاش هستند تا چهره واقعی اسلام را تخریب کنند.

در ادامه، پاتریک کلیسای آشوری کلدانی کاتولیک جهان گفت: حضور مسیحیان در دوران صدر اسلام قابل توجه بوده است و در دوران حضرت علی (ع) و امامت حضرت امام حسن (ع) و امام حسین (ع) نیز مورد توجه بوده است.

مارلوئیس اول ساکو افزود: ما با ایران دارای ارتباطات بسیار دیرینه ای هستیم و مسیحیت و اسلام معتقد به کثرت گرایی و احترام به کرامات انسانی هستند.

پاتریک کلیسای آشوری کلدانی در پایان از اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه ادیان الهی و تقریب مذاهب دینی و الهی قدردانی کرد.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در یکشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۸:۰۵ ب.ظ

دیدگاه