دوشنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۸

پیشنهاد معین به روحانی:اتاق‌های فکر٬ جایگزین حلقه‌های بسته و سنتی دولت شود

پیشنهاد معین به روحانی:اتاق‌های فکر٬ جایگزین حلقه‌های بسته و سنتی دولت شود

وزیر علوم دولت اصلاحات گفت: رئیس جمهوری اتاق‌های فکر را تشکیل دهد و آن را جایگزین حلقه‌های بسته و سنتی متداول در کشور ما کند.

مصطفی معین در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا تصریح کرد که پایگاه مردمی اصلاحات قابل مقایسه با سایر گروه‌های سیاسی نیست و عملکرد گذشته و دیدگاه‌ها و برنامه‌های آنها مورد اقبال گسترده مردم است لذا در صورت برگزاری انتخاباتی رقابتی و آزاد٬ اصلاح‌طلبان اکثریت مجلس را خواهند داشت.

وزیر علوم دولت اصلاحات در پاسخ به این سوال که در روزهای اخیر مجوز حزب اتحاد اسلامی صادر شد؛ برخی شنیده‌ها حاکی از وجود نام جنابعالی به عنوان گزینه احتمالی دبیر کلی این حزب مطرح شده بود. چقدر این موضوع صحت دارد؛ گفت: بشنوید ولی باور نکنید! من هم برای اولین بار از شما می‌شنوم، البته فرصت و تمایلی هم نسبت به این کار هم ندارم.

معین در خصوص اینکه چقدر فضا را برای فعالیت حزبی در شرایط کنونی مهیا می‌بیند؛ تصریح کرد: تشکل‌های سیاسی بطور نسبی می‌توانند در فضای انتخاباتی موثر باشد، مهم وقت‌گذاری جدی اعضا و مسئولان حزبی، پایبندی آنها به اصول و اهداف و اساسنامه حزب و منافع ملی، دفاع از حقوق مردم و بویژه اقشار محروم و محذوفان اجتماعی، تدوین و تصویب برنامه راهبردی و بلندمدت، ارتباط تنگاتنگ٬ هم با نخبگان و هم با توده مردم و تداوم فعالیت در طول سال و نه فقط شب انتخابات است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در جواب این پرسش که چقدر فضا برای حضور اصلاح‌طلبان و پیشبرد برنامه‌های اصلاح‌طلبانه در دولت مهیاست و اینکه دولت چقدر این فضا را برای اصلاح طلبان باز گذاشته است؛ گفت: به نظرم دولت از پایگاه اجتماعی و سیاسی مناسب خود٬ آنگونه که انتظار می‌رود و نیاز هست٬ بهره‌گیری نمی‌کند.

وی افزود: ارتباط منظم اعضای کابینه٬ و بصورت هفتگی و مستقیم رئیس دولت از طریق تلویزیون با مردم و ارائه گزارش کار و شنیدن مسایل و مشکلات آنها در افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم بسیار مفید است و می‌تواند خیلی از بحران‌سازی‌ها را هم خنثی کند.

معین در ادامه پیشنهاد کرد: برخورداری رئیس جمهوری از اتاق‌های فکر متشکل از دانشمندان و محققان برجسته در زمینه‌های گوناگون اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز ضروری است که تشکیل و جایگزین حلقه‌های بسته و سنتی متداول در کشور ما شود.

وزیر علوم دولت اصلاحات در پاسخ این مسئله که اصلاح‌طلبان برای وزارت کشور و توسعه سیاسی کشور برنامه دارند و می‌توانند به دولت کمک کنند٬ با توجه به این مسئله اصلاح‌طلبان چقدر برای پیشبرد برنامه‌هایشان با کمک دولت آماده هستند و اساسا چقدر فضای همکاری دوطرفه وجود دارد٬ تاکید کرد: برداشت من این است که آمادگی ارائه مشورت به دولت در کار‌شناسی مسایل اجرایی و سیاسی و نظریه‌پردازی در زمینه توسعه سیاسی، ارتقای حقوق شهروندی و تحقق جامعه مدنی در میان نیروهای شاخص اصلاح طلب وجود دارد.

معین افزود: این به عهده دولت است که از این پتانسیل ارزشمند و بدون توقع و سهم‌خواهی استفاده کند. این امر غیر از آنکه از رفتارهای مبتنی بر سعی و خطا جلوگیری می‌کند، به انباشت تجربه در سطح ملی نیز می‌انجامد. تشکیل یک بانک اطلاعات الکترونیک از کلیه نیروهای تخصصی و مدیرن و صاحبنظران کشور هم به عنوان یک پروژه ملی لازم است به اجرا گذاشته شود.

وی در توضیح اینکه «در حال حاضر فعالیت‌های ژله‌ای با کمک ائتلاف‌های از قبیل ائتلاف با اصولگرایان معتدل مناسب‌تر است٬ یا فعالیت‌های مرزبندی شده و مشخص و بدون از بین رفتن مرزهای میان اصولگرایان و اصلاح طلبان. به عنوان مثال در شرایط کنونی اصلاح طلبان بهتر است با چهره‌هایی نظیر علی لاریجانی برای مجلس به تفاهم برسند٬ یا آنکه باید با تمام توان مثلا با حضور آقای عارف پای به میدان انتخابات بگذارند»؛ پاسخ داد: پایگاه مردمی اصلاحات قابل مقایسه با سایر گروه‌های سیاسی نیست و عملکرد گذشته و دیدگاه‌ها و برنامه‌های آنها مورد اقبال گسترده مردم است و در صورت برگزاری انتخاباتی سالم و رقابتی؛ اکثریت مجلس را خواهند داشت.

معین در پایان خاطرنشان کرد: اگر چه همه چیز از ملاک‌های انتخاب افراد توسط گروه‌های اصلاح طلب گرفته تا مصادیق آنها شفاف باشد، بدون اینکه نیاز به ائتلاف‌های به تعبیر شما «ژله‌ای» باشد، ممکن است در فهرست‌ها، تعدادی از نامزدان انتخابات مشترک باشند.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در چهارشنبه, ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۴:۱۷ ب.ظ

دیدگاه