شنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۸

سوسک‌رباتیکی که ربات پرنده را به پرواز درآورد

سوسک‌رباتیکی که ربات پرنده را به پرواز درآورد

محققان «آزمایشگاه میلی‌سیستم‌های تقلید زیستی» دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با موفقیت یک سیستم پرتابی تعاملی ارائه داده‌اند که در آن، نوعی ربات پروازی سبک‌ به نام H2Bird بر روی سوسک رباتیک VelociRoACH قرار می‌گیرد و سوسک‌ربات به عنوان سامانه پرتابی برای ربات پروازی به هوا عمل می‌کند.

به گزارش ایسنا، این سوسک‌ربات شش‌پا که طول آن ۱۰ سانتی‌متر و وزنش ۳۲ گرم است، می‌تواند به سرعت حداکثر ۲٫۷ متر در ثانیه برسد. این سامانه قادر به حمل بار تا وزن ۱۲۰ گرم است.

یک میکروکنترلگر ImageProc 2.5 نقش مغز این سوسک‌ربات را بازی می‌کند که حاوی یک میکروپردازشگر ImageProc 2.5، رادیوی IEEE 802.15.4 و موتور است. این ربات موتوردار از جریان برق مستقیم در گیربکس‌هایی جداگانه برخوردار است که پاها را به طور مستقل به حرکت در می‌آورند.

میکروسیستم هوایی ۱۳٫۲ گرمی H2Bird نیز دارای یک کنترلگر ImageProc 2.4 است. این سیستم پروازی از پلاستیک شفافی ساخته شده که بر روی یک چهارچوب فیبر کربنی کش می‌آید و طول بال آن ۲۶٫۵ سانتی‌متر اعلام شده است.

این ربات چهار بالش را برای اوج‌گیری و فرود به هم می‌زند و قادر به شناورشدن در هوا به مدت ۲٫۵ دقیقه و تا زمانی است که انرژی باتری ۹۰ میلی‌آمپری آن تمام شود.

پس از انجام آزمایشات لازم برای تعیین زاویه دقیق حمله و سرعت موردنیاز برای اوج‌گیری ربات پروازی به هوا، سوسک‌ربات به یک سیستم پرتاب ویژه مجهز شد که قسمت جلوی آن مرتفع‌تر از قسمت عقبی است. سپس آزمایش‌های نهایی انجام شدند.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در شنبه, ۰۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۸:۴۶ ق.ظ

دیدگاه