شنبه, ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

آینده مبهم حضور کری در مذاکرات هسته ای

آینده مبهم حضور کری در مذاکرات هسته ای

در حالی که کمتر از یک ماه به ضرب الاجل نگارش توافق نهایی هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ باقی مانده است، با سانحه روی داده برای وزیر امور خارجه آمریکا ادامه حضور او در واپسین ماه گفت و گوهای هسته ای ایران و شش قدرت جهانی در هاله ای از ابهام قرار دارد.آینده مبهم حضور کری در مذاکرات هسته ای

به گزار ش عصر ایران کری صبح دیروز در اثر برخورد به زمین هنگام دوچرخه سواری دچار شکستگی ران پا شد و شب را در بیمارستان دانشگاه ژنو به صبح رسانید.

هواپیمای کری دیشب (یکشنبه شب به وقت محلی) بدون حضور کری، اعضای تیم و خبرنگاران حاضر در هیات آمریکایی را به آمریکا بازگردانیده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است کری احتمالا امروز (دوشنبه) با یک هواپیمای مخصوص که در آن امکانات ویژه پزشکی باشد به بیمارستان بوستون در ایالت ماساچوست منتقل خواهد شد.

حان کربی سخنگوی وزیر امور خارجه آمریکا گفته است کری حال خوبی دارد و حتی با چند نفر از جمله باراک اوباما رییس جمهور آمریکا از بیمارستان مکالمه تلفنی کرده است.

با این حال خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی می نویسد هنوز معلوم نیست کری پس از این حادثه تا چه مدت زمین گیر خواهد شد وآیا پای او نیاز به عمل جراحی دارد یا نه و اینکه او پس از بازگشت به آمریکا تا چه زمانی قادر باشد بار دیگر سوار هواپیما شود و به مسافرت های طولانی برود.

این اتفاق در حالی روی داده است که تنها کمتر از یک ماه دیگر ایران و شش کشور عضو گروه ۱+۵ باید به متن نهایی توافق هسته ای برسند و کار نگارش آن را تمام کنند؛ متنی که گفته می شود با برخی اختلافات اساسی باقی مانده نیازمند مذاکره و رایزنی وزرای خارجه ایران و آمریکا به طور مستقیم است.

در یک سال و نیم گذشته وزرای امور خارجه ایران و آمریکا صدها ساعت به صورت دو و چند جانبه در دوره های مختلف به منظور رسیدن به توافق نهایی هسته ای مذاکره کرده اند. پس از جنگ دوم جهانی هیچ وزیر امور خارجه ای در آمریکا به اندازه کری با یک همتای خارجی خود به این اندازه مذاکره مستقیم دو و چند جانبه نداشته است.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در سه شنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱:۲۵ ق.ظ

دیدگاه