شنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

ذخایر ارزی عربستان آب رفت

ذخایر ارزی عربستان آب رفت

ذخایر ارزی خارجی عربستان در پی کاهش چشمگیر قیمت نفت در بازار جهانی، ۴۹ میلیارد دلار در سه ماهه اول سال ۲۰۱۵ کاهش یافت.

به گزارش ایسنا، شرکت سعودی جدوا ریسرچ در گزارشی اعلام کرد ذخایر ارزش عربستان از ۷۳۲ میلیارد دلار در پایان سال ۲۰۱۴ به ۶۸۳ میلیارد دلار در پایان سه ماهه اول سال ۲۰۱۵ کاهش یافت.

ذخایر ارزی این کشور تنها در ماههای مارس و آوریل، ۳۱ میلیارد دلار کاهش داشت.

قیمت نفت از رکورد ۱۱۵ دلار در هر بشکه در ژوئن سال گذشته به ۴۶ دلار در ژانویه امسال سقوط کرد تا اینکه به حدود ۶۵ دلار در هر بشکه بهبود یافت.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، درآمد نفتی ۹۵ درصد از درآمد دولتی عربستان را تشکیل می‌دهد. این کشور که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است روزانه ۱۰٫۳ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند.

شرکت جدوا پیش بینی کرد عربستان با ۱۰۷٫۷ میلیارد دلار کسری بودجه در سال ۲۰۱۵ مواجه می‌شود در حالیکه رقم مورد پیش بینی دولت ۳۹ میلیارد دلار است.

این کسری به دلیل کاهش ۳۹ درصدی درآمدهای نفتی است که از ۲۸۵ میلیارد دلار در سال گذشته به ۱۷۱٫۸ میلیارد دلار سقوط کرده در حالیکه هزینه‌های این کشور همچنان بالا مانده است.

بخش بزرگی از کسری پیش بینی شده ( حدود ۳۰ میلیارد دلار) نتیجه وعده پادشاه جدید این کشور برای پرداخت دو ماه حقوق اضافی به کارکنان است.

گزارش مذکور هزینه تهاجم نظامی عربستان به یمن را به حساب نیاورده است.

در این بین صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد کسری بودجه عربستان به دلیل کاهش درآمدهای نفتی، به ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی می‌رسد.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در چهارشنبه, ۱۳ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۴:۲۳ ب.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. 0

    عربستان به مردمش پول می دهد ما هم یارانه می گیریم .ما هم خرج برادران مسلمان لبنان ، یمن ، خرج جنگ سوریه وبه تمام مسلمانان جهان ومسلمانان اتریش ،امریکا، کمک می کنیم تا کور شود چشم وهابی های عربستانی متجاوز به هموطنان ما

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه