سه شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۸

سرمایه گذاری سه میلیارد دلاری، تدبیر دولت برای ایجاد اشتغال در پارس جنوبی

سرمایه گذاری سه میلیارد دلاری، تدبیر دولت برای ایجاد اشتغال در پارس جنوبی

 مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: طرح فراگیر پالایشی سیراف با سرمایه گذاری سه میلیارد دلاری و اشتغال بیش از یک هزار نفری در پارس جنوبی تبلور تدبیر دولت و بازگشت امید و اعتماد به بخش خصوصی است.

مهدی یوسفی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ قانون اساسی است که درقالب هشت پالایشگاه میعانات گازی مستقل هر یک به ظرفیت ۶۰ هزار بشکه در روز به همراه تاسیسات یوتیلیتی ،پشتیبان و واحدهای فرآیندی است که بزودی عملیات اجرایی آن با حضور مسوولان کشوری آغاز می شود.

وی یادآورشد: محل اجرای این پروژه در سایت دو(کنگان) منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع شده است که با سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح فراگیر پالایشی سیراف علاوه بر جلوگیری از خام فروشی میعانات گازی و ایجاد ارزش افزوده برای کشور ، فرصت های شغلی قابل توجهی نیز در این زمینه ایجاد خواهد کرد.

یوسفی گفت: باتوجه به اینکه تمام زیرساخت های سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارس فراهم شده ضروری است تمرکز ما بر توسعه صنایع پایین دستی به دلیل اهمیت آن در تولید ارزش افزوده و اشتغال در کشور باشد که درصورت تحقق این امر کمک بزرگی به اقتصاد کشور خواهد کرد.

وی با بیان اینکه ایران آمادگی دارد به محض برداشتن تحریم های نفتی سهم تولید نفت خود در بازار جهانی را به قبل از تحریم ها برساند افزود: تلاش وزارت نفت این است که سهم ایران در بازارهای جهانی را پس بگیرد و وزارت نفت برای دوره پس از تحریم برنامه ریزی کرده است.

وی افزود: هشت درصد ذخایر شناخته شده گاز دنیا در میدان مشترک پارس جنوبی قرار دارد که این رقم به تنهایی معادل ۵۰ درصد کل ذخایز گاز ایران است و ما از این نظر در حوزه ذخایر گاز در جهان رتبه اول را داریم.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس اظهارکرد: با توجه به ذخایز قابل توجه گاز در ایران امکان استفاده از آن در صنایع پتروشیمی و صنایع پایین دستی وجود دارد که در این صورت علاوه بر نقش آن در جلوگیری از خام فروشی می تواند ارزش افزوده بسیاری را عاید کشور کند.

وی با بیان اینکه پارسال ۱۲۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید در میدان پارس جنوبی افزوده شد گفت: از آغاز دولت تدبیر و امید و با برنامه ریزی های منسجم وزارت نفت، ما توانستیم به میزان یک سوم از کل ظرفیت تولید پارس جنوبی را در سال ۹۳ افزایش دهیم که تا پایان سال جاری با افتتاح فازهای ۱۵، ۱۶، ‏۱۷ و ۱۸ یکصد میلیون مترمکعب دیگر نیز به این ظرفیت افزوده خواهد شد.

یوسفی افزود: اصلاح الگوی مصرف در بخش خانگی باید جدی گرفته شود زیرا اکنون کشورمان بیشترین مصرف انرژی را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: اگر اصلاح الگوی مصرف در بخش خانگی به طوری جدی دنبال شود بخش عمده ای از تولید گاز در کشور به حوزه صنایع میان دست و پتروشیمی ها انتقال خواهد یافت که ارزش افزوده فراوانی عاید کشور خواهد شد.

یوسفی تصریح کرد: گاز و تبدیل آن در مجتمع های پتروشیمی به محصولات مختلف علاوه بر کمکی که در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی به کشور خواهد کرد قدرت مانور زیادی نیز به ایران می دهد تا آنجا که در برخی از محصولات پتروشیمی ده برابر ارزش افزوده نصیب کشور می کند.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: اکنون تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی ۴۴۰ میلیون مترمکعب در روز است و پیش بینی می کنیم با بهر ه برداری از فازهای در حال توسعه امسال ظرفیت تولید گاز از این میدان به ۵۵۰ میلیون مترمکعب در روز برسد

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در شنبه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۵:۴۲ ب.ظ

دیدگاه