سه شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۸

خرازی: دلواپسان، دلواپسی خود را به تاریخ پیوند بزنند

«صادق خرازی» عضو پیشین تیم مذاکره کننده ایران، با بیان اینکه «دلواپسان، دلواپسی خود را به تاریخ پیوند بزنند» گفت: برخی که در تیم مذاکره کننده دولت سابق، نامه هایی سرشار از غلط های املایی و حقوقی می نوشتند، اکنون به تیم حرفه ای کنونی مذاکره کننده می تازند.

عضو اسبق تیم مذاکره کننده ایران روز یکشنبه به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: امیدوارم دلواپسان دلواپسی های خود را به تاریخ پیوند بزنند و بدانند که ما طی هشت سال کجا بودیم. اینها چطور فراموش می کند که افراد غیرحرفه ای بر مسئولیت های حرفه ای نشسته بودند و اکنون که حرفه ای ها مسئولیت گرفته اند، آنها را مورد ضرب و شتم کلامی قرار می دهند.

وی با تاکید بر اینکه تیم مذاکره کننده از بهترین کارشناسان کشور هستند، گفت: البته کسانی که انتقاد می کنند دلشان برای کشور می سوزد، ولی بهتر است منتقدین با عنایت با مناسبات بین المللی و مقررات حقوق بین الملل ودر چارچوب پادمان مسائل را ببینند که قرار است از طریق آن مسائل رتق و فتق شود.

معاون اسبق وزیر امور خارجه گفت: براساس پروتکل الحاقی بازرسی ها هماهنگ شده خواهد بود و در نهایت باید طرفین به توافق برسند و در چارچوب این توافق بازرسی ها انجام شود. موضوع ایران را با مورد عراق نباید مقایسه کرد.

وی گفت: وضعیت عراق ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد بود و پرونده آن اساسا سلبی بود و ایجابی نبود. هر چند وضعیت ما هم منشور ملل متحد است ولی عراقی ها به دلیل اشتباهاتی که داشتند و تجربه جامعه جهانی در برخورد با صدام و رفتارهای وی باعث شد به او اعتماد نکنند و اساسا بازرسی ها در چارچوب بی اعتمادی برنامه ریزی شده بود. اشتباهات عراق هم به این وضعیت دامن می زد.

عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان ادامه داد: شورای امنیت سازمان ملل متحد کمیته مخصوصی را برای بازرسی ها از عراق تعیین کرده بود و کمیته بازرسی ویژه سازمان ملل متحد بی هنگام و با هنگام و بدون هماهنگی در هر نقطه ای که اراده می کرد از عراق بازرسی می کرد، اما وضعیت ایران اساسا با وضعیت عراق متفاوت است.

خرازی افزود: مذاکره کنندگان ما از بهترین کارشناسان روابط بین الملل و حقوق بین الملل هستند و بین المللی کارهای ایران به شمار می روند و این طور نیست که با پروتکل الحاقی و قواعد مندرج در آن آشنا نباشند. آنها به تمام مسائل آشنا هستند و هوشمندانه و در چارچوبی که رهبری تعیین کرده، حرکت می کنند.

معاون اسبق وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: چارچوبی که رهبری ترسیم کرده چارچوب تعیین کننده ای است برای اینکه مذاکره کنندگان به جمع بندی برسند. رهبری همیشه در مذاکرات هسته ای نظراتشان راهگشا و ایجابی بوده و مسیر را مشخص کرده اند و مذاکره کنندگان هم برای دستیابی به هدف کاملا مشخص مذاکره می کنند.

خرازی گفت: در دولت قبل به دلیل ناآگاهی برخی از مذاکره کنندگان نامه هایی که می نوشتند که سرشار از غلط های املایی و حقوقی بود و اگر بخواهند آقایان ادعایی داشته باشند این نامه ها به لحاظ حقوقی می تواند مستندی باشد که بر اساس آن و مناسبات حقوق بین الملل یقه ما را بگیرند.

وی گفت: اینها چطور فراموش می کند که افراد غیر حرفه ای بر مسئولیت های حرفه ای نشسته بودند و امروز که افراد حرفه ای در این مسئولیت ها قرار گرفته اند اینها را مورد ضرب و شتم کلامی قرار می دهند.

خرازی گفت: کشور حساب و کتاب و رهبری دارد و نظام سیاسی ایران هم نظام سیاسی مستحکمی است که مشکلی با حیات و ثبات خود ندارد. خیلی از کشورها مشکل حیات و ثبات دارند. ما باید مسائل را با دنیا حل و فصل کنیم و با قدرت پیش برویم .

وی افزود: امیدواریم دوستانی که مخاطب کلام هستند متوجه باشند هر ملتی که بخواهد رشد کند، باید استقلال خواهی و عزت ملت ایران و در کنار آن پیشرفت و توسعه کشور را توامان مد نظر قرار دهد به اوج اقتدار می رسد.

خرازی گفت از همه مهمتر در این زمینه همراه بودن است و نباید فراموش کرد مذاکره کنندگان هسته ای کشورمان خارجی نیستند بلکه بعضی از اینها خانواده شهدا هستند و بعضی از آنها در دفاع مقدس حضور داشته اند و نقش داشته اند و از نیروهای کلیدی نظام هستند و وقتی شما سربازی را به خط مقدم می فرستید باید از آنها حمایت کنید.

وی در پایان گفت: امیدوارم دلواپسان دلواپسی های خود را به تاریخ پیوند بزنند و بدانند که ما طی هشت سال کجا بودیم.

گفت و گو از: داود مرادپور

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در یکشنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲:۲۸ ب.ظ

دیدگاه