شنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۸

ایران با پیشرفت در علم آناتومی رتبه هفتم جهانی را به خود اختصاص داد

ایران با پیشرفت در علم آناتومی رتبه هفتم جهانی را به خود اختصاص داد

 مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی اعلام کرد: ایران با پیشرفت کمی و کیفی در علم آناتومی (علوم تشریحی)، رتبه هفتم را بین ۱۵۴ کشور دنیا، به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایرنا از اعلام روز یکشنبه پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، محمدتقی جغتایی در این زمینه افزود: این رتبه براساس آخرین بررسی های انجام شده توسط مرکز معتبر و معروف بین المللی اطلاعات موسوم به اس جی آر SJR ، به دست آمده است.

وی اظهار داشت: سطح علمی ایران در علم آناتومی از سطح کمی و کیفی بالاتری نسبت به کشورهایی مانند فرانسه، استرالیا، ترکیه، هلند و هند قرار دارد و شش کشور اول در این زمینه نیز به ترتیب کشورهای آمریکا، چین، آلمان، ایتالیا، انگلیس و ژاپن هستند.

رییس انجمن آناتومی ایران تاکید کرد: ارزیابی این مرکز بین المللی از وضعیت پیشرفت کشورها در علوم مختلف (اعم از پزشکی و مهندسی) و شاخه های گوناگون علمی، فقط به لحاظ کمیت فعالیت نبوده بلکه کیفیت فعالیت ها و حتی کیفیت مقالات علمی چاپ شده در مجلات معتبر علمی جهان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

وی افزود: مرکز اطلاعات SJR، همه ساله پیشرفت کشورها در علوم مختلف را به لحاظ تعداد مقالات چاپ شده در مجلات معتبر بین المللی، میزان رجوع دانشمندان و متخصصان جهان به این مقالات، مورد ارزیابی قرار داده و در سطح بین الملل منتشر می کند.

جغتایی گفت: همین بررسی ها در سال ۲۰۱۱ میلادی نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران از جهت پیشرفت در علم آناتومی در جهان، مقام سیزدهم را داشته که بتدریج به رتبه هفتم جهانی ارتقا یافته است.

مشاور وزیر بهداشت در امور توان­بخشی تصریح کرد: آخرین اطلاعات منتشر شده در این مرکز بین المللی علمی و مقایسه آنها در میان کشورها و در زمینه علوم مختلف، نشان می دهد که رتبه ایران در علم آناتومی حتی از دیگر رشته ها در علوم پایه و بالینی پزشکی ایران، بالاتر است.

رییس انجمن آناتومی ایران، پیشرفت ایران در علم آناتومی را مدیون فعالیت متخصصان، محققان و دانشمندان ایران در حوزه های سلولهای بنیادی، بیولوژی تولید مثل، نوروآناتومی، مهندسی بافت و رشد و نمو دانست که با انجام مطالعات، تحقیقات و انتشار نتایج آن در مجلات معتبر علمی بین المللی، به پیشرفت علم آناتومی در ایران کمک کردند.

جغتایی گفت: نیاز متخصصان رشته آناتومی در ایران ، توجه بیش از پیش به آناتومی بالینی و آناتومی کارکردی است؛ امید است با فعالیت بیشتر در این زمینه ها، شاهد پیشرفت هرچه بیشتر کشورمان در رشته آناتومی باشیم.

وی با اشاره به اینکه اساس علوم پایه پزشکی، آناتومی است، گفت: آناتومی رشته ای است که ساختار بدن، نحوه رشد، ساختار سیستم های بدن، ساختار ارگانهای بدن و بافت ها را در سطح انواع ‘میکروسکوپیک’ و ‘ماکروسکوپیک’ مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد.

وی با تاکید بر اهمیت این علم به ویژه در تشخیص و درمان بیماری ، افزود: اگر پزشک ساختار بدن و هر یک از سیستم ها و اعضای بدن را نداند، نسبت به کارکرد و چگونگی رشد این بخش ها آگاهی نداشته و لذا در زمان بیماری، نمی داند که چه تغییری در بخش های مختلف بدن بوجود آمده است تا بتواند نسبت به درمان آن اقدام کند.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در یکشنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۳:۴۹ ب.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. +1

    مرسی از گزارش خوبتون

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه