یکشنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۸

سخنگوی دولت :

نوبخت: تخلفات دولت گذشته در حال پیگیری است

نوبخت: تخلفات دولت گذشته در حال پیگیری است

«محمد باقر نوبخت» سخنگوی دولت اعلام کرد: تخلفات دولت گذشته – بدون رسانه ای شدن- در حال پیگیری است.

به گزارش  ایرنا، نوبخت این مطلب را روز سه شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران بیان کرد و در پاسخ به سوالی درباره بازداشت «حمیدرضا بقایی» اظهار داشت: درباره پیگیری دولت یازدهم برای تخلفات یا اقدامات غیرقانونی که در دولت گذشته اتفاق افتاد، باید بگویم دولت با شروع به کار و اسنادی که در اختیار داشت برخی تخلفات از قانون را مشاهده کرد.

نوبخت ادامه داد: مرجعی که می تواند نهایتا تایید کند رفتار دولت قبلی خلاف قانون محسوب می شود یا خیر؛ مرجع قضایی است.

وی توضیح داد: ما بدون این که این موارد را رسانه ای کنیم و آن ها هم حضور ندارند که از خود دفاع کنند. معاونت حقوقی ریاست جمهوری تمام این موارد را در مرجع قضایی طرح دعوی کرد.

سخنگوی قوه مجریه اظهار داشت: مرجع قضایی راجع به این پرونده ها که در دولت یازدهم به قوه قضاییه ارسال شد و نیز پرونده هایی که از پیش، قوه قضائیه در مورد دولت قبل داشت، در حال اقدام است.

نوبخت گفت: در مورد دستگیری آقای بقایی ، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که اتهام وی اکنون قابل گفتن نیست و این که به کدام سبب چنین قراری صادر شد حتما هر گاه قوه قضائیه تشخیص دهد که بگوید آن را اعلام خواهد کرد.

وی تصریح کرد: دولت یازدهم نسبت به تخلفات دولت گذشته بدون رسانه ای کردن و برای این که فضای مطبوعاتی درباره آن تشکیل نشود ، قانون را از طریق مجاری خود دنبال کرد و آن را چندان اطلاع رسانی نکرد.

سخنگوی دولت توضیح داد: مواردی که در مورد آقای بقایی مطرح است که اجازه دهیم قوه قضائیه ، خود موارد اتهامی مختلفی را که وجود دارد اطلاع رسانی کند اما دولت در جایگاه قانونی خود برای ارجاع این اسناد به قوه قضائیه قبلا اقدام کرده بود.

**قانون احزاب طرح بود نه لایحه

نوبخت در مورد قانون احزاب نیز گفت: مجلس شورای اسلامی از پیش طرحی را در این زمینه در حال رسیدگی داشت و دولت هم در حین رسیدگی و پس از این که به مجلس پیوست ، نظرات کارشناسی خود را در جلسات مختلف بیان کرد که بخشی از آن ها پذیرفته شد و بخشی دیگر در کمیسیون های مجلس تصویب نشد. بنابراین این لایحه نبود بلکه طرح بود.

** سخنان رییس جمهوری درباره رفع تحریم ها

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره سخنان رییس جمهوری در روز جایزه ملی محیط زیست گفت: ایشان در این جلسه به موضوع رفع تحریم ها اشاره کردند. تحریم هایی که ظالمانه، غیر اصولی، غیر اخلاقی و حتی ضد حقوق انسانی است.

سخنگوی دولت ادامه داد: باید قبول کنیم تحریم ها باعث شده بخشی از منابع ما با وجود فروش نفت به کشور وارد نشود و نتوانیم از منابع خود به دلیل تحریم های نفتی و بانک مرکزی استفاده کنیم.

نوبخت توضیح داد: بنابراین هنگامی که سرمایه گذاری کافی در محیط زیست انجام نشود آثار سویی خواهد داشت و کشورهایی که در این تحریم ظالمانه نقش داشته اند مقصر هستند و تاریخ به طور حتم روزی آن ها را محاکمه خواهد کرد.

معاون رییس جمهوری تصریح کرد: تاکید رییس جمهوری این بود که این کشورها حتی ایران را از منابعی که در اختیار و به طور قانونی متعلق به ایران است و باید در زمینه محیط زیست، مسایل انسانی و آب استفاده شود، محروم کردند.

نوبخت ادامه داد: بنابراین به هیچ وجه نمی توانند خود را مدافع حقوق بشر نشان دهند چرا که رفتارشان ضدانسانی است.

** در حال تهیه آیین نامه های اجرایی قانون رفع موانع تولید هستیم

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که آیا دولت لایحه رفع موانع تولید را به مجلس شورای اسلامی داده است یا خیر؟ گفت: همان طور که می دانید سال گذشته دولت دو لایحه تقدیم مجلس کرد که یکی از آن ها قانون تنظیم مقررات مالی دولت بود که تصویب شد و در قانون بودجه ۹۴ هم مورد استفاده قرار گرفت.

نوبخت توضیح داد: اما لایحه رفع موانع تولید یک فرآیندی را طی کرد، به ویژه این که بخشی از مصوبات مجلس در این خصوص با ایرادات شورای نگهبان مواجه شد و مجدد به مجلس برگشت.

وی با بیان این که این قانون با تاخیر یکساله به دولت ارسال شد، اضافه کرد: این لایحه اخیرا به صورت قانون ابلاغ شد و دولت هم اکنون در حال تهیه آیین نامه های اجرایی آن است و پیشنهاد ما نیز این بود که نخستین آیین نامه اجرایی آن روز چهارشنبه هفته جاری در دستور کار جلسه هیات وزیران قرار گیرد.

** حاشیه های مراسم ارتحال امام (ره)

سخنگوی دولت در ادامه نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره حاشیه های مراسم ارتحال حضرت امام (ره) نیز گفت: شما ناظر و شاهد بودید. اما این که از سوی دولت شکایتی تنظیم شده باشد تا این لحظه اطلاع رسمی ندارم که این شکایت انجام شده است یا خیر اما اگر بود حتما اطلاع رسانی انجام می شود.

** در ماه مبارک رمضان تغییر ساعت کاری نداریم

نوبخت همچنین گفت: در ماه مبارک رمضان تغییر ساعت کاری نداریم اما کارکنان دولت این حق را دارند که از مرخصی ساعتی استفاده کنند.وی افزود: سال گذشته نیز ساعت کار در ماه رمضان تغییری نداشت و کارکنان دولت این حق را دارند که اگر بنا به ملاحظه ای تمایل به دیرتر آمدن به محل کار در صبح و یا زودتر رفتن از محل کار در ماه مبارک رمضان دارند ، از مرخصی ساعتی استفاده کنند.

سخنگوی دولت گفت: قطعا مدیران دستگاه های اجرایی تا جایی که به کار مردم و خدمات و نیازها خللی ایجاد نشود، با آن ها موافقت می کنند.

نوبخت ادامه داد: سال گذشته برخی از نمایندگان طرحی را مبنی بر تغییر ساعت کار در ماه رمضان تهیه و رسیدگی کردند اما مجلس رای نداد و روال جاری ادامه یافت.

** حضور بانوان در ورزشگاه ها

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره حضور بانوان در ورزشگاه ها گفت: این خبر رسانی از سوی معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده انجام شد و قطعا باید یک مسیری را طی کند که اقدام می شود.

سخنگوی دولت گفت: حتی اگر لازم باشد که خانم مولاوردی توضیحات بیشتری را در این زمینه ارایه دهد به دلیل این که وی موضوع را پیگیری می کند از وی خواهم خواست که این هفته مصاحبه تکمیلی داشته و به رسانه ها اطلاع رسانی شود.

** یارانه نان را همچنان پرداخت می کنیم

سخنگوی دولت درباره یارانه نان نیز توضیح داد: ما همچنان مثل گذشته یارانه نان را پرداخت خواهیم کرد.

نوبخت با اشاره به مصوبه سال گذشته گفت: این مصوبه فقط اجازه داد یک اصلاح قیمت برای نانواها انجام و بیست درصد هم آزادپزی شود.

وی خاطرنشان کرد: دولت هیچ تصمیم جدیدی در این خصوص ندارد و رییس جمهوری هم هیچ تغییراتی را نپذیرفته است.

**کنترل بر رشد نقدینگی و کاهش تورم

سخنگوی دولت در مورد نقدینگی گفت: در اقتصاد حجم نقدینگی یک بحث و رشد نقدینگی بحثی دیگر است. ما طی سال های گذشته توانستیم بر رشد نقدینگی کنترل نسبی ایجاد کنیم کما این که نرخ تورم را به زیر ۱۵ درصد کاهش دادیم.

نوبخت افزود: با وجود مشکلات تحریم و کاهش منابع ناشی از کاهش قیمت نفت از بالای ۱۰۸ دلار به زیر ۵۰ دلار، موفق شدیم رشد منفی اقتصاد را مثبت کنیم و همچنین در همین مدت نرخ تورم را که یک عامل بازدارنده در رشد اقتصاد بود، کاهش دادیم.

**تلاش برای انجام اقدامات واقع بینانه

سخنگوی دولت متذکر شد که کاهش ۳۰ واحد درصد نرخ تورم در چنین شرایطی و تغییر رشد منفی اقتصاد به رشد مثبت اقدامات کوچکی نیست.

نوبخت ادامه داد: البته تاکید می کنم دولت به هیچ وجه از این فعالیت ها راضی نیست و منتظر است طی برنامه ای بتواند اقدامات مثبت تر و موثرتری انجام دهد اما فراموش نکنید که دولت در شرایطی این کار را انجام داد که درآمد سالیانه ۱۲۰ میلیارد دلار به حدود ۲۴ میلیارد دلار کاهش یافت.

وی تصریح کرد: ما این اقدامات را با وجود محدودیت ها اقدامات مثبتی ارزیابی می کنیم و امیدواریم به یاری پروردگار در یک برنامه مناسب تر به ویژه در برنامه ششم، اقتصاد کشور را به وضع مطلوب برسانیم.

معاون رییس جمهوری با اشاره به اهمیت جهت گیری های اقتصادی دولت گفت: طرح تحول سلامت در چارچوب اجرای قانون هدفمندی یارانه ها انجام شد، در واقع همه مساعی دولت این بود.

نوبخت خاطر نشان کرد: تمام مساعی دولت این بود که عامل محدودکننده مردم برای برخورداری از رفاه نسبی و قانونی که در تحریم ها بود، آن تحریم های ظالمانه را بشکنیم.

وی با اشاره به سوال یکی از خبرنگاران در برنامه ای که پرسید چرا به موضوع مذاکرات و تحریم ها توجه دارید، گفت: به این خبرنگار پاسخ دادم که اگر به مسایل تحریم بی توجهی کنیم ظلم کرده ایم. تحریم این ملت را از منابع خود محروم کرده است و ما نخستین کاری که باید انجام دهیم رفع ظلم است.

نوبخت تصریح کرد: بنابراین همه مساعی ما در راستای این است که بتوانیم خدمت رسانی بهتر و بیشتری به مردم خوبمان داشته باشیم.

وی اضافه کرد: البته در گاهی موارد هم در شرایطی قرار می گیریم که انتخاب های ما بین خوب و خوب تر نیست ، ناچاریم. آیا یارانه دهیم بنزین ارزانتر به دست مردم برسد که می تواند مصرف را افزایش دهد یا تاثیری بر روی محیط زیست داشته باشد و یا در بخشی قاچاق را توجیه کند یا آن یارانه را معطوف به سلامت مردم کنیم، باید انتخاب کنیم و ما تلاش می کنیم اقدام واقع بینانه را انجام دهیم.

سخنگوی دولت درباره مطالبات سازمان تامین اجتماعی گفت: این حرف سازمان تامین اجتماعی درست است که مطالبات فراوانی از دولت در سال های گذشته داشته است گرچه با توجه به محدودیت منابع بخشی از این بدهی ها پرداخت شده اما مبلغش قابل توجه نیست.

نوبخت اضافه کرد: به همین دلیل در برنامه ششم یکی از موضوعات مهم که دولت با آن معطوف است این که طی یک برنامه بتواند بدهای خود را به ویژه بدهی های صندوق های بازنشستگی که از گذشته برای این دولت باقی مانده است، تادیه کند.

وی ادامه داد: ما هر ماه از خزانه، حقوق شاغلین را پرداخت می کنیم. همچنین به دلیل این که صندوق ها ناتوان هستند مجبوریم به صندوق مبلغی بدهیم که پول بازنشسته ها را پرداخت کند. این موضوع ناشی از تصمیمات دولت قبل است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: حل مشکل دو صندوق تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری و لشکری جزو موضوعات خاصی است که در برنامه ششم به آن توجه داریم.

** تسهیلات ارزان قیمت مسکن

سخنگوی دولت درباره تسهیلات ارزان قیمت برای مسکن گفت: ما با تسهیلات یارانه ای و ارزان قیمت به اقشار مورد هدف، تلاش می کنیم به آن ها توانایی دهیم که بتوانند مسکن تولید کنند که البته این برنامه را هم در حاشیه شهرها و هم در بافت های فرسوده انجام می دهیم.

نوبخت با بیان این که تسهیلات ارزان قیمت در دو بخش خرید و احداث مسکن است، افزود: احداث مسکن به افزایش اشتغال کمک می کند اما در بخش خرید هم به بازار مسکن تحرک می دهد چرا که اکنون در رکود به سر می برد و نیاز به نوعی محرک دارد.

** تسهیلات ارزان قیمت به بنگاه های کوچک اقتصادی

نوبخت در پاسخ به سوالی دیگر درباره طرح دولت برای بنگاه های کوچک گفت: تسهیلات ارزان قیمت به این بخش جز وظایف دولت است که در این راستا در سال ۹۴، ۵ میلیارد دلار ارز به صورت جدید وارد صندوق توسعه ملی خواهد شد.

** بخشی از دارایی های بابک زنجانی در اختیار وزارت نفت قرار گرفت

سخنگوی دولت در ادامه نشست امروز خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره پرونده بابک زنجانی گفت: این پرونده که مفتوح و در حال رسیدگی است و اینکه آیا چیزی واصل شده یا خیر باید بگویم بله، بخشی از دارایی های آنها در اختیار وزارت نفت قرار گرفته است.

نوبخت گفت: وزیر نفت گزارش داد که بخشی از این دارایی ها بصورت تملیک در اختیار دولت قرار گرفت و امیدواریم ان شاءالله هر چه سریعتر این پرونده هم مسیر خود را طی کند.

** تقاضاهای فراوان برای همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری در ایران

نوبخت درباره سفر مقامات خارجی از جمله هیات های پارلمانی و فعالان اقتصادی خارجی به ایران گفت: بله، این واقعیت است. به ویژه پس از توافق موقت ژنو از سال گذشته همواره در حال دریافت تقاضا برای همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری در ایران هستیم. زیرا آن ها امیدوارند مشکلات در آینده نزدیک رفع شود.

سخنگوی دولت توضیح داد: ما هم امیدواریم که با تامین حقوق ملت ایران بتوانیم همه موانع را رفع کنیم ضمن این که اقتصاد کشور را اکنون با واقعیت های موجود در حال اداره هستیم و باید با تکیه بر توانایی های داخلی کشور را اداره کنیم.

نوبخت گفت: این سخن درست است، همه تلاش می کنند از هم اکنون جای خوبی برای خود در فضای مناسبات ایران با خارج فراهم کنند.

** به انتخاب ملت ترکیه احترام می گذاریم

نوبخت در مورد نتیجه انتخابات انجام شده در ترکیه گفت: ما همچنان خواهان این هستیم که ملت ها نظر خود را ارائه کنند و هر نظری ملت ها دهند برای ما محترم و معتبر است، ملت بزرگ ترکیه هم در انتخابات آزاد بودند و هر چه انتخاب آن ها باشد به آن احترام می گذاریم.

** تامین اعتبار درمان بیماران صعب العلاج

نوبخت در پاسخ به سوالی در مورد داروهای خاص گفت: تا کنون هیچ گزارشی از سوی وزیر بهداشت در مورد واردات داروهای خاص به دولت ارائه نشده، البته ما با وی این هفته جلسه داریم که مشکلات و مسائل اعتباری این وزارتخانه در خصوص تامین نیازهای مردم رفع کنیم.

وی با بیان این که بر اساس گزارش ارایه شده تاکنون نزدیک به هزار میلیارد تومان برای بیماران صعب العلاج از سوی دولت کمک نقدی انجام شده است، افزود: تصمیم داریم امسال هم همچنان هزینه درمان که از جیب مردم پرداخت می شد همچون گذشته در شهرها ۶ درصد و روستاها ۳ درصد کاهش یافته باشد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خاطرنشان کرد: ما هم، آن اعتبارات را و هم اعتبارات کمک به درمان بیماران صعب العلاج را تامین می کنیم.

** دولت اجازه راهپیمایی غیرقانونی را نمی دهد

خبرنگاری پرسید ممکن است روند رسیدگی به حضور بانوان در ورزشگاه طول بکشد که خانم ها نتوانند به ورزشگاه بروند، ضمن این که امروز گروهی بیانیه ای داده اند که در روز بازی ایران و آمریکا راهپیمایی خواهند داشت، می خواهم بپرسم آیا دولت اجازه چنین راهپیمایی را می دهد؟

نوبخت پاسخ داد: قطعا دولت چنین اجازه ای نمی دهد و اگر برخلاف اجازه دولت نیز بخواهند اقدام کنند انتظار این است که قوه قضاییه با قانون شکنان برخورد جدی داشته باشد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص شکایت ایران از دو مامور خاطی سعودی گفت: این شکایت انجام شده و در حال پیگیری است و هنوز هیچ نتیجه رسمی از سوی آن ها به وزارت خارجه ایران منعکس نشده است.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در سه شنبه, ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۳:۳۱ ب.ظ

دیدگاه