پنج شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۸

مولاوردی: حماسه ۲۴ خرداد، «نه» بزرگ به ادامه وضعیت بود

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده، حماسه ۲۴ خرداد و انتخاب دولت تدبیر و امید را یک «نه» بزرگ به ادامه وضعیت کشور و «آری» به شعار «آرامش در سیاست، آسایش در اقتصاد و امنیت در فرهنگ» عنوان کرد.

به گزارش  ایسنا ، شهیندخت مولاوردی در مراسم سال‌روز حماسه ۲۴ خرداد که در زنجان برگزار شد، اظهار کرد: باید انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۹۲ را بر اساس شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی حاکم بر آن زمان مورد تحلیل قرار داد؛ چرا که در غیراین صورت نمی‌توانیم تحلیل درستی داشته باشیم. در واقع این حماسه زمینه‌ساز احیای اخلاق، نجات اقتصاد و تعامل سازنده با جهان به شمار می‌رود و باید در نظر داشت که ادامه وضعیت به شکل سابق کشور را دچار بحران‌های جدی‌تری می‌کرد.

این مسوول ادامه داد: در آستانه انتخابات ۲۴ خرداد سال ۹۲ شرایط خاصی بر کشور حاکم بود که در تصمیم‌گیری و انتخاب مردم بی‌تاثیر نبود، متاسفانه کشور به وضعیتی رسیده بود که فاصله زیادی با شاخص‌های تعیین شده در سند چشم‌انداز بیست ساله داشت و این خود عامل نگرانی برای صاحب‌نظران، معلمان و سایر اقشار جامعه به شمار می‌رفت، به علاوه در بن‌بست مذاکراتی به سر برده و به خطرات احتمالی بیشتری نزدیک می‌شدیم، از این رو می‌توان گفت حماسه ۲۴ خرداد بلوغ سیاسی مردم را به نمایش گذاشت و نشان داد که ملت ایران زمانی که احساس خطر کنند از اصل نظام خود حمایت می‌کنند.

مولاوردی با اشاره به اینکه تلاش‌های شبانه‌روزی تیم مذاکره‌کننده در چارچوب خطوط قرمز نظام و به پشتیبانی رهبری ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: با رسیدن به توافق نهایی درسایه حفظ حقوق صلح‌آمیز مردم، تحریم‌های ظالمانه و یک جانبه لغو شده و همچنین از زیر یوغ بند ۷ منشور سازمان ملل متحد که در نتیجه سوء‌تدبیرها شکل گرفته خارج می‌شویم؛ چرا که خوشبختانه مردم با انتخاب دولت تدبیر و امید به تغییرات اساسی رای داده و خط‌مشی اعتدال را برگزیدند تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های سیاسی و اجتماعی و در سایه وفاق ملی بتوانند اهداف نظام را پیش ببرند.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه با تاکید بر اینکه پذیرش مسوولیت در شرایط فعلی برای دولت یازدهم مدیریت جهادگونه بود، گفت: خوشبختانه طی دو سال گذشته دستاوردهای چشم‌گیری علی‌الخصوص در عرصه اقتصادی، سیاست خارجی و سلامت و بهداشت داشتیم که اجرای فاز اول طرح تحول سلامت و صدور ۹ میلیون دفترچه بیمه سلامت یکی از این موارد به شمار می‌رود، فاز دوم آن نیز که مربوط به بهداشت و پیشگیری است از برنامه‌های جدی دولت بوده و به زودی وارد مرحله اجرایی می‌شود، علاوه بر این می‌توان پرداخت ۱۱ میلیون سبد کالا و برنامه‌ریزی برای اجرای درست قانون هدفمندی یارانه‌ها را نام برد.

این مسوول با بیان اینکه متاسفانه برنامه خروج از رکود اقتصادی هنوز به طور کامل اجرا نشده است، خاطرنشان کرد: علی‌رغم کاهش قیمت نفت، شاهد گنجانیدن ۳۲ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی در برنامه بودجه سال ۹۴ هستیم، این در حالیست که دولت تدبیر و امید کشور را با ۴۰۰ هزار میلیارد پروژه ناتمام تحویل گرفته، از این رو طی سفرهای استانی، اختصاص اعتبار به پروژه‌هایی با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی در اولویت سایر امور است. همچنین یکی دیگر از برنامه‌های اصلی دولت، ساماندهی اشتغال و برنامه‌ریزی دقیق علی‌الخصوص برای دختران و زنان است.

وی در ادامه در خصوص توسعه متوازن منابع به صورت منطقه‌ای گفت: این توازن باید در همه عرصه‌ها و بین زنان و مردان تعریف شده و موجب نهادینه‌سازی اعتدال شود. البته هنوز آن‌طور که باید در اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی دولت به شرایط مطلوب و متعادلی نرسیده‌ایم؛ چرا که دولت را با اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی خدشه‌داری تحویل گرفتیم، با این حال تشکیل اتاق فکر و کارگروه‌های فرهنگی و اجتماعی زمینه‌ساز جلب مشارکت عمومی و بهبود وضعیت فعلی خواهد بود.

مولاوردی تاکید کرد: دولت جهت ابلاغ اهداف خود برای دو سال آینده از همه دستگاه‌ها و اعضاء خواسته برنامه‌های خود را متناسب با ماموریت‌هایی که دارند ارایه دهند تا به جمع‌بندی قابل قبولی در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی برسند، البته این جریان به همدلی و هم‌زبانی بیشتری نیاز دارد تا بتوان ریشه ناامیدی را خشکاند، به احقاق بیش از پیش حقوق ایران دست یافت و با نیل به توافق نهایی برادری و برابری ایرانیان را به همه دنیا نشان داد.

در ادامه، آیت‌الله علی خاتمی نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان نیز با تاکید بر اینکه پست‌های مسوولیتی میدان مسابقه‌اند، گفت: هر کسی که مسوولیتی دارد باید در دادگاه دنیا و آخرت پاسخ‌گو باشد.

وی اظهار کرد: نظام راه‌های نرفته زیادی دارد، اما با توجه به اینکه در حال حاضر کفار به عنوان امت واحده دست به دست یکدیگر داده‌اند، انتخاب شعار سال از جانب رهبری، کشور را از پیچ و خم موجود عبور داده و دولت نیز نقش میان‌داری را ایفا می‌کند، البته باید در نظر داشته باشیم که همزبانی به تنهایی کافی نیست و همدلی دولت و ملت شرط اساسی برای ساختن ایرانی آزاد، آباد و مستعد است.

در ادامه، جمشید انصاری نماینده عالی دولت در استان زنجان، ایجاد فضای آرام، صمیمی و توام با کوشش و تلاش در کشور از جمله استان را یکی از دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: در سایه نامگذاری شعار سال هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی، اقشار و گروه‌های مختلف فضای مناسبی برای فعالیت در حوزه‌های مختلف فراهم کرده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه میزان فعالیت‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و تشکیل سمن‌ها در استان زنجان در مقایسه با سایر استان‌ها پررنگ‌تر بوده و تمایز این منطقه را نشان می‌دهد، دلیل اصلی آن نیز فرهنگ و آستانه بالای مردم استان است، این در حالیست که دولت یازدهم درخصوص رونق اقتصادی سیاست‌های خود را به طور مشخص در راستای کاهش بیکاری تبیین کرده و ارتقای ظرفیت واحدهای تولیدی موجود و همچنین توسعه بخش خدمات را در اولویت قرار داده است؛ چرا که این بخش با سرمایه‌گذاری کمتر و در مدت زمان کوتاه‌تر به ایجاد فرصت‌های شغلی می‌انجامد.

استاندار زنجان افزود: در پایان سال ۹۱ نرخ بیکاری استان ۱۱٫۴ درصد و نرخ بیکاری کشور نیز ۱۲٫۲ درصد گزارش شده بود، در حالی که این رقم بر اساس آخرین گزارش پاییز پارسال در استان به ۸٫۷ درصد کاهش یافته است، به علاوه نرخ بیکاری جوانان در سال ۹۱ بالاتر از نرم کشوری و ۱۵٫۹ درصد بود، در حالی که در پاییز پارسال به ۱۱٫۶ درصد رسید، خوشبختانه علاوه بر موارد مذکور تقاضای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و خدمات به ویژه صنعت و معدن نیز رشد قابل توجهی داشته و طی بیست ماه گذشته ۸۵ هزار میلیارد ریال تقاضای سرمایه‌گذاری در استان ثبت شده داشته است.

این مسوول در رابطه با بهره‌مندی از کارگروه‌ها ادامه داد: از پتانسیل نخبگی استان در چارچوب کارگروه‌ها میتوان بهره جست و این نیز در سایه بهره‌مندی از نوع اندیشه و نگاه ۱۲۰ نفر از اساتید دانشگاه، فعالان اجتماعی و اقتصادی و صاحب‌نظران میسر شده است. همچنین حمایت و پشتیبانی عمومی و صبر و بردباری مردم در مواجهه با مشکلات فعلی کشور اولین و اساسی‌ترین گام در رسیدن به اهداف تبیین شده دولت محسوب می‌شود.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در دوشنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۷:۳۰ ب.ظ

دیدگاه