سه شنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۸

توافق ابتدایی درباره لغو تحریمها

درحالی که خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از چند منبع دیپلماتیک غربی مدعی رسیدن ایران و کشورهای ۱+۵ به یک توافق ابتدایی در مورد نحوه برداشته شدن تحریم ها شده بود، شبکه خبری سی.ان.ان نیز به نقل از یک “منبع آگاه” گزارش داد، کارشناسان کشورهای مذاکره کننده به یک توافق ابتدایی بر سر ادبیات مربوط به برداشته شدن تحریمها دست یافته اند.

به گزارش ایسنا، شبکه خبری سی.ان.ان در گزارش خود این موضوع را نخستین نشانه قابل توجه پیشرفت در مذاکرات هسته ای ایران، که سرعتی کند داشته، خواند. با این حال این شبکه در گزارش خود به نقل از منبع خبری مورد استناد خود عنوان کرد که هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد و ادبیات مورد توافق قرار گرفته باید به وزرای امور خارجه کشورهای مذاکره کننده ارائه شود و این به معنی آن است که هنوز تا نهایی شدن فاصله زیادی وجود دارد.

پیش تر یک مقام بلندپایه دولت آمریکا که در هیات همراه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا حضور دارد، گفته بود: حتی زمانی که مسائل در سطح کارشناسان حل و فصل شوند، برخی مسائل مطرح دیگر باقی خواهند ماند که تنها باید در سطح وزرای امور خارجه درباره آنها تصمیم گیری شود.

همچنین شبکه سی.ان.ان به نقل از یک منبعی که مستقیما در مذاکرات حضور دارد گفت، طرفین مذاکرات در جریان امضای یک توافق اعلام خواهند کرد تحریمها برداشته می شوند،اما تحریمها فقط در طی زمان و با پایبندی ایران به تعهداتش برداشته خواهند شد و به این ترتیب غرب می تواند به تعهد خود مبنی بر برداشته شدن مشروط تحریمها پایبند بماند.

این منبع خبری مدعی شد: در کنار این اتفاق، حجمی از اعتبارات مسدود شده نیز بلافاصله به عنوان “پاداش امضا کردن” آزاد خواهند شد.

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در خبری فوری به نقل از چند دیپلمات غربی مدعی شده بود که ایران و کشورهای ۱+۵ به یک توافق ابتدایی در مورد نحوه برداشته شدن تحریم ها دست یافته اند.

این دیپلمات های غربی به خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر دادند این سند که مربوط به نحوه و زمان برداشته تحریم ها علیه ایران است، باید توسط نمایندگان مذاکره کننده ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ به امضا برسد.

این دیپلمات ها هم چنین مدعی شدند که این سند توسط کارشناسان دو طرف (کارشناسانی که در سال ۲۰۱۳ بر روی جزییات توافق ژنو کار کرده بودند) تایید شده است.

هنوز هیچ منبع رسمی اخبار این رسانه ها را تایید نکرده است.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در یکشنبه, ۱۴ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱:۵۲ ق.ظ

دیدگاه