شنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۸

عصر ایران نوشت :

سخنی با امام جمعه بوشهر/ استقلال، همان انزوا نیست!

سخنی با امام جمعه بوشهر/ استقلال، همان انزوا نیست!

عصر ایران نوشت:به بهانه راه اندازی کنسول‌گری

امام‌ جمعه بوشهر گفته است: «‌اجازه تاسیس کنسول‌گری انگلیس در بوشهر را نمی‌دهیم».

حجت الاسلام غلامعلی صفایی ‌بوشهری این هشدار را در نشست  «اعضای کنگره بین المللی بوشهر- دو قرن مقاومت در برابر استعمار» مطرح کرده است.

با تاکید و تایید این گفته جناب امام جمعه که « تاریخ مقاومت استان بوشهر قدمت ۵۰۰ ساله و با آمریکا ۲۲۰ ساله دارد و نیز در مقطعی از تاریخ مردم این استان در مقابل پرتغالی‌ها ایستادند و از سرزمین خود دفاع کردند» چند نکته و پرسش قابل طرح است:

نخست این که احتمالا ایشان می خواهد بگوید روح «رییس علی دلواری» – مبارز مشروطه خواه و رهبر قیام تنگستان علیه نیروهای انگلیسی در تنگستان – زنده است.

امسال یکصدمین سالگرد شهادت رییس‌علی دلواری است و احتمالا این کنگره هم به همین مناسبت برپا شده است. رییس‌علی هم با تجاوز خارجی می‌جنگید و هم با استبداد داخلی و یک مبارز مشروطه خواه به حساب می آمد.

اما اکنون آیا جنگ جهانی اول است و این انگلستان همان بریتانیاست؟ آقای صفایی بوشهری با بیان این که «‌کوچک ترین امتیاز به آمریکا و انگلیس بزرگترین خطر را ایجاد می‌کند‌« این سخن را گفته است. بر این اساس می توان پرسید اگر واقعا فعالیت نمایندگی خارجی در ایران خطرناک باشد سفارتخانه در تهران خطرناک تر است یا یک کنسول گری که به امور سیاسی هم نمی پردازد؟

پرسش دوم این است که آیا قرار است به جز کنسرت موسیقی که امام جمعه بوشهر ممکن است نپسندد درباره نمایندگی های دیپلماتیک هم ابتدا نظر ایشان جلب و بعد اقدام شود؟

نکته سوم اما بیشتر در خور تامل است: اگر اجازه نخواستند و کنسول گری دایر شد آیا این مکان را تصرف می کنند؟

این «اجازه نمی دهیم» دقیقا یعنی چه؟ مگر وزارت خارجه و بدون طی مراحل قانونی و هماهنگی های لازمه کاری انجام می دهد؟ مگر مجلس و دولت و شورای عالی امنیت ملی نداریم؟ آیا قبل از تاسیس کنسول گری باید از ایشان هم مجوز بگیرند یا وقتی سیاست نظام به امری تعلق بگیرد همه موظف به همکاری هستند؟

نقد چهارم این است که این تلقی که نفوذ تنها به این صورت و علنی صورت می پذیرد از ساده انگاری یی خبر می دهد که به نفوذی های واقعی جرأت و جسارت می بخشد.

واقعا اگر رییس علی دلواری در قید حیات بود چنین دغدغه ای داشت یا او جان خود را بر سر مشروطه خواهی گذاشت و مبارزه با استعمار و استبداد را در استقلال ایران می دید؟

ایران مستقل به معنی ایران منزوی نیست. این همان نکته ای است که امام جمعه محترم بوشهر احتمالا از آن غفلت کرده است…

منبع خبر : سایت عصر ایران

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در دوشنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۶ ب.ظ

دیدگاه