سه شنبه, ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

گاندی و ماندلا با شناخت از امام حسین (ع) به اهداف خود رسیدند

گاندی و ماندلا با شناخت از امام حسین (ع) به اهداف خود رسیدند

به گزارش ایلنا به نقل از خانه ملت، متن کامل این یادداشت که بعد از بازدید دبیر کل خانه کارگر از زندان دادگاه قانون اساسی کشور آفریقای جنوبی نوشته شده، به شرح ذیل است:

به یاد می آورم که گاندی گفت: «اگر هندوستان بخواهد پیروز شود، باید از سرمشق امام حسین علیه السلام پیروی کند» پس سلام بر حسین رهبر همه آزادگان جهان.

این جمله این تصویر را به ذهن تداعی می‌کند که حسین نه سرمشق شیعه و مسلمانان بلکه حتی سرمشق آنهایی است که از ادیان ابراهیمی پیروی نمی‌کردند، اما فطرت وضمیر ناخودآگاه‌شان آنان رابه این جاده رهنمون می‌ساخت. وقتی از تپه قانون اساسی در میانه شهر ژوهانسبورگ پیاده بالا می‌رفتم گاندی با همه برجستگی‌ها و روزهای سخت زندانش در زندانی که تک‌تک سلول‌هایش را تماشا کردم در ذهنم تداعی می‌کرد.

وقتی عکس‌ها را مرور می‌کردم دیدم که گاندی وکالت یک کارخانه‌دار مسلمان در دوربان را به عهده گرفته بود، شاید این از نادر صحنه‌هایی باشد که وکیل و طرفدارانش به موکل مسلمان ببالند، درسی که گاندی اتوکشیده مرتب را مبدل به لباسی که مرکب از دو تکه پارچه دوخته بود کرد.

وقتی از زندان قانون اساسی ژوهانسبورگ دیدن می‌کردم می‌توانستم صدای حسین (ع) و یارانش را بشنوم که همه فضا را پر کرده بود.

هرگز نلسون ماندلا این مرد مبارز خستگی‌ناپذیر که به تاسی از گاندی، کار خود را برای استیفای حقوق سیاهان علیه نژادپرستی و بعد به فجیع‌ترین شکل آن یعنی آپارتاید دنبال می‌کرد، نمی‌توانست باور کند که روزی سفیر پیروزی از راه خواهد رسید و زندان او را چشمگاه عالمیان می‌کند.

براستی که مقاومت و ایستادگی برای رسیدن به هدف؛ معلمی به جزحسین بن علی (ع) داشته است؟

وقتی تعاریف گاندی از امام حسین و برداشت‌های ماندلا از مسلمانان را مرور کردم نتوانستم از زندان دادگاه قانون اساسی غیر از این بنویسم که گاندی و ماندلا و هزاران فرد دیگری که به مناسبت‌های مختلف خود را شاگرد حسین (ع) معرفی کرده‌اند. اگر حسین را نمی‌شناختند، آیا هرگز به اهداف خود می‌رسیدند؟

سلام بر حسین (ع)

زنده باد آزادی

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در پنج شنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰ ق.ظ

دیدگاه