چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۷

پاسخ ایران و روسیه به حمله نظامی آمریکا در سوریه

پاسخ ایران و روسیه به حمله نظامی آمریکا در سوریه

حمله آمریکا به سوریه واکنش مقامات جهان را در پی داشته که در این میان واکنش مقامات ایرانی و روسی در صدر اخبار بین المللی قرار گرفته است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری «دیلی استار» آمریکا، ارتش آمریکا صبح امروز ۵۹ موشک کروز «تاماهاک» را سمت به پایگاه هوایی سوریه در پاسخ به حملات شیمیایی که مدعی اند از سوی نظام اسد علیه غیر نظامیان صورت گرفته است پرتاب کرد.

این پایگاه خبری نوشت: روسیه و ایران هر دو متحدان کلیدی بشار اسد در سوریه بوده و هر دو نیز این حمله آمریکا را به شدت محکوم کرده‌اند.

در این گزارش به واکنش مقامات روسی و ایرانی در خصوص حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی در سوریه پرداخت و نوشت: کرملین گفته این حمله نقض حقوق بین الملل بوده و به روابط آمریکا و روسیه آسیب خواهد زد.

ایران نیز این حمله را شدیدا محکوم کرده و آمریکا را شیطان بزرگ خواند. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران در پیامی این حمله را به شدت محکوم کرده است.

کرملین از ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه نقل قول کرده که گفته این حمله مانعی بر سر راه ایجاد یک ائتلاف بین المللی علیه تروریسم خواهد بود.

پوتین حملات شیمیایی از سوی بشار اسد را انکار کرده است و گفته این حمله موشکی از سوی از آمریکا برای منحرف کردن اذهان عمومی از کشته شدن غیرنظامیان در عراق بوده است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین نیز گفته پوتین حمله آمریکا به سوریه را نقض حاکمیت ملی در سوریه می داند.

پسکوف همچنین تاکید کرده که ارتش سوریه سلاح شیمیایی ندارد و این مساله نیز از سوی سازمان کنترل اشاعه سلاح های شیمیایی نیز مورد تایید قرار گرفته است.

او افزود این حمله میتواند بر روابط آمریکا و روسیه تاثیر داشته باشد و این روابط را که همین الان هم اسفناک است را  خدشه دار کند.

رییس دومای روسیه هشدار داده که حمله موشکی آمریکا تلاشها برای مبارزه با تروریسم در سوریه را تضعیف می کند.

او خواستار یک نشست فوری در شورای امنیت سازمان ملل شد.

ویکتور اوزرف رییس کمیته امنیت و دفاع مجلس دومای روسیه حمله موشکی آمریکا را یک اقدام تهاجمی خواند و گفت این مساله مبارزه علیه تروریسم به ویژه داعش را تضعیف خواهد کرد. این یک اقدام تهاجمی علیه یک کشور عضو سازمان ملل است.

یکی دیگر از حقوق‌دانان ارشد روسی گفته ائتلاف مسکو با آمریکا در بحران سوریه امروز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

کنستانتین کوسچف رییس کمیته امور بین‌المللی در مجلس دومای روسیه گفته این حمله آمریکا با هدف برچسب زدن به اسد برای پذیرش مسئولیت حمله شیمیایی در ادلب صورت گرفته است.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در جمعه, ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۸:۰۳ ب.ظ

دیدگاه