شنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

مصوبه مجلس درباره مجاز بودن نامزدی اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراها به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد

مصوبه مجلس درباره مجاز بودن نامزدی اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراها به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد

با موافقت نمایندگان، مصوبه مجلس درباره مجاز بودن نامزد شدن اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت.

مصوبه مجلس درباره مجاز بودن نامزدی اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراها به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شدبه گزارش  بامداد نیوز به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛ نمایندگان در صحن علنی امروز (یکشنبه ۲۴ دی‌ماه) مواد اعاده شده طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را که از سوی شورای نگهبان اعاده شده بود، بررسی کردند.

شورای نگهبان ماده ۱ و ماده ۴ این طرح را مورد ایراد قرار داده بود که کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور بر مصوبه قبلی خود اصرار ورزید و نمایندگان هم با نظر کمیسیون موافقت کردند.

ماده ۱ تصریح می‌کند: دو تبصره به عنوان تبصره‌های ۱ و ۲ به ماده ۳۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوبه ۱ خردادماه سال ۷۵ به شرح ذیل الحاق و شماره تبصره‌های این ماده اصلاح می‌شود:

تبصره ۱-اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند.

تبصره ۲- اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.

نمایندگان با ۱۳۴ رأی موافق، ۲۳ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۲ رأی مأخوذه بر این مصوبه قبلی تأکید کردند.

همچنین ماده ۴ این طرح که اعلام می‌کند این قانون از زمان برگزاری انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا لازم‌الاجرا می‌باشد، را نمایندگان با ۱۲۴ رأی موافق، ۲۲ رأی مخالف، ۱۶ رأی ممتنع از ۲۰۲ رأی مأخوذه تأئید کردند.

براین اساس، به دلیل اصرار مجلس بر مصوبه خود ، این مصوبه برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام  ارسال می‌شود.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در یکشنبه, ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۳:۴۰ ب.ظ

دیدگاه