سه شنبه, ۰۱ مرداد ۱۳۹۸

ایران از دولت و ملت ونزوئلا در برابر توطئه ها حمایت می کند

ایران از دولت و ملت ونزوئلا در برابر توطئه ها حمایت می کند

به گزارش  بامداد نیوز به نقل از ایرنا محمد جواد ظریف» عصر امروز (جمعه) در گفت و گوی تلفنی با «خورخه آرره آسا» وزیر امور خارجه ونزوئلا، حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت ونزوئلا را اعلام کرد.
همچنین در این گفت و گو، دو طرف در خصوص راه های مقابله بین المللی با توطئه های آمریکا علیه دولت های مستقل به خصوص ونزوئلا تبادل نظر کردند.
در این گفت و گوی تلفنی پیشنهاد دولت های مکزیک و اروگوئه و سایر روش ها برای تقویت گفت و گوهای داخلی و راهکارهای سیاسی حل و فصل اختلافات بین دولت ونزوئلا و گروه های معارض مورد بررسی قرار گرفت.
رایزنی وزیر امور خارجه کشورمان با سایر کشورهای همفکر نیز ادامه دارد.
به گزارش ایرنا، ونزوئلا در روزهای گذشته صحنه تحولات عمده سیاسی بوده است. گوایدو رهبر حزب مخالف که رئیس مجلس ملی این کشور است، روز چهارشنبه با حضور در جمع هوادارانش، سوگند ریاست جمهوری یاد کرد.
واشنگتن که پیشتر در حین برگزاری مراسم تحلیف مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا، او را «غاصب قدرت» خوانده بود، اعلام کرد گوایدو را به عنوان رئیس دولت موقت این کشور به رسمیت می شناسد.
دولت مادورو نیز ضمن قطع کامل روابط دیپلماتیک خود با آمریکا ۷۲ ساعت به دیپلمات های این کشور فرصت داد تا ونزوئلا را ترک کنند.
این در حالی است که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به فاصله کمی برخلاف اصول روابط دیپلماتیک اعلام کرد که این دستور دولت ونزوئلا را نمی پذیرد و دیپلمات های واشنگتن در کاراکاس می مانند.
گوایدو که رهبری مخالفان دولت را بر عهده گرفته است، ساعتی بعد در یک پیام توئیتری از «همه سفارتخانه ‌ها» خواست که در ونزوئلا باقی مانده و اقدامی صورت ندهند.
مادورو آمریکا را عامل پشت پرده تشدید اعتراض‌ها علیه دولتش می‌داند و مخالفان را به طرح‌ریزی کودتا متهم می‌کند.
تاکنون برخی دولت‌ها همچون روسیه، کوبا، مکزیک و ترکیه، ریاست جمهوری گوایدو را به رسمیت نشناخته و از مادورو اعلام حمایت کرده‌اند.
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه‌ای، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شده است.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در واکنش به این تحولات روز پنجشنبه در بیانیه ای اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی ونزوئلا یا هر اقدام نامشروع و غیرقانونی هم چون تلاش برای کودتا و اقدامات ضد مردمی، از دولت و ملت این کشور حمایت می کند.
وی افزود: ما امیدواریم هرگونه اختلاف و مشکل سیاسی در ونزوئلا توسط مردم و دولت این کشور با بکارگیری راهکارهای قانونی و مسالمت آمیز هرچه سریع تر حل و فصل شود.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در شنبه, ۰۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۹ ق.ظ

دیدگاه