پنج شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۸

خبرگزاری خانه ی سینمای ایران نوشت :انصار حزب‌الله یا پیاده نظام چشم و گوش بسته!

خبرگزاری خانه ی سینمای ایران نوشت :انصار حزب‌الله یا پیاده نظام چشم و گوش بسته!

 

 

انصار حزب‌الله یا پیاده نظام چشم و گوش بسته!

ویک سوال مهمتر اینکه: چند درصد این افراد معترض این دوفیلم را از ابتدا تا انتها دیده اند؟!

در فرهنگ و رسوم ایران فصل بهار نمادی از تغییر و تحول بوده و بسیاری از مردم تلاش می کنند با رفتن سرمای زمستانی و آغاز لطافت بهاری خود را در معرض نسیم نوروز قرار دهند ؛ به امید آنکه اگر کدورت و سردی در روابط‌‌شان با نزدیکان و آشنایان وجود دارد ، در فصل نو این سرمای کدورت بر طرف شده و به گرمای صفا و صمیمیت تبدیل شود .

اما در این بین تعداد اندکی هستند که هیچ علاقه‌ای به تغییر در پندار و تحول در کردار خود نداشته و تمام تلاش آنان بر آن است تا با پنهان شدن از نسیم حیات بخش بهاری در احوالاتشان هیچ تغییری ایجاد نشود . این عده قلیل بدلیل آنکه خود را در اوج کمال دیده و هیچ نقصی را در وجود خود احساس نکرده و به این نمی اندیشند که شاید افرادی خوشفکرتر با عملکردی والاتر از آنها نیز وجود داشته باشند ، همواره خود را شاخص قرار داده و هر که باب میل ایشان فکر و عمل نکند را فردی منحرف می نامند.

متاسفانه با آنکه این افراد پرتعداد نبوده و در قیاس با دیگر اقشار جامعه حتی دیده هم نمی شوند ، اما به علت در دست داشتن بسیاری از منابع مالی و ارتباط با افرادی خاص و با سابقه ( البته قدرت طلب) همواره به گونه‌ای عمل کرده اند که گویی تمام افراد جامعه همانند آنها هستند.

یکی از حوزه هایی که این افراد با در دست داشتن منابع و در اختیار داشتن مراکز آن ، سالها در جهت سلیقه های بعضا کج خود به ترک‌تازی پرداخته بودند ، سینما بود . اینان کانون اصلی خود را خانه سینما قرار داده و همواره ضد اهداف متعالی دلسوزان واقعی سینمای کشور عمل کرده و بجای آنکه به بالابردن سطح کیفی فیلمها در ایران و وظایف اصلی خود در حوزه های صنفی عمل کمک کنند ، همیشه و همه وقت عکس آن رفتار کرده و همواره به فکر حسابهای بانکی و از دست نرفتن موقعیت خود بودند ؛ که خوشبختانه چندی‌ست با بر ملاشدن رفتارهای غیر قانونی برخی از مدیران آن، دست آنان از منابع و مراکز این حوزه کوتاه شده است .واکنون میبینیم که برخی از آنان با ورود به حلقه قدرت طلبی سعی دارند به هر نحو ممکن به سیستم مدیرت سینمایی کشور باز گردند.

البته پس از تغییر و تحولات چند سال اخیر در مدیرت اجرایی کشور ،‌ بسیاری از افراد فوق ‌الذکر که گاها ناجوانمردانه وخلاف قوانین سالها حرف خود را بر کرسی نشانده بودند ، اکنون به حاشیه رانده شدند ؛ اما قدرت طلبی (که در تمام ابناء بشر از جمله این افراد وجود داشته) ، موجب شده است که این عده اندک به طرق مختلف سعی کنند به پشت میزها بازگشته تا به رفتارهای خود ادامه دهند .

از اعمالی که این حلقه قدرت طلب در جهت تخریب سیستم اجرایی جدید سینما طی چند روز اخیر انجام داده است مسئله دو فیلم «گشت ارشاد» و «خصوصی»ست . اینان با هوچی‌گری دو فیلم مذکور را ضد اخلاقی و مستهجن نامیده و با رفتاری خلاف قانون به نوعی عمل کرده اند که گویی کمپانی های پورنوسازی این دو فیلم را ساخته و مدیران سینمایی کشور که به آن مجوز نمایش داده اند ، همگی معاندین فرهنگ کشور و ملحدینی اسلام ستیزند . البته ما در اینجا به هیچ عنوان قصد دفاع از دو فیلم مذکور را نداشته و معتقدیم که بررسی و تحلیل هر فیلمی باید در جمعی تخصصی و کاملا آشنا با دانش سینما و رسانه صورت پذیرد ، ولی مسئله‌ای که اینجا پیش آمده و نشان دهنده مقاصدی سوء بوده اینست که:

” چه اتفاقی افتاده است که این افراد ناگهان دلسوز فرهنگ جامعه شده‌اند ؟ چطور زمانیکه فیلمهایی با زیر سوال بردن ایدئولوژی اسلامی و متعاقبا اخلاق الهی در سینما به نمایش در می آمد ، این آقایان سکوت اختیار کرده و در بعضی مواقع با طرفداری و اهدای جوائز به اینگونه فیلمها ، تمام قد از رفتار ضدفرهنگی و روشنفکرانه آنان دفاع می کردند ؟ چرا آن زمانیکه رفقای‌ کنونی‌شان در راس مدیرت سینمایی ایران و در خانه سینما جا خوش کرده بودند و همزمان انواع و اقسام فیلمهای بی کیفیت و سخیف موسوم به فیلمفارسی تمام سینماهای کشور را تسخیر کرده بود ، صدایی شنیده نمی شد ؟

آیا این نشان نمی دهد که این افراد هیچ نگرانی نسبت به از دست رفتن و انحراف فرهنگ اسلامی کشورمان نداشته و تنها با رفتار غیر قانونی خود سعی دارند مدیرت سینمایی جدید کشور را زیر سوال برده و رسما اعلام کنند که اگر بخواهند به قوانین احترام نگذاشته و ضد قانون رفتار کنند ، هیچکس جلوی آنان را نمی تواند بگیرد؟”

ویک سوال مهمتر اینکه: چند درصد این افراد معترض این دوفیلم را از ابتدا تا انتها دیده اند؟؟!!

برخورد این افراد با این دو فیلم و رفتار ضد قانونی آنها ، عینا همان اعمال ضد قانونی برخی مدیران خانه سینماست ؛ که سالها غیر قانونی رفتار کرده و در چند ماه اخیر با آنکه برای همگان مشهود شد که فعالیت آنان غیر قانونی بوده است ، باز از مواضع خود کوتاه نیامده و همین اعمال آنها موجب انحلال این خانه فرهنگی و مرکز با سابقه سینمایی شد .

حال این ذهنیت برای مخاطب بی طرف پیش می آید ، که به احتمال قریب به یقین مدیران ناصالح خانه سینما اکنون با ورود به حلقه قدرت طلبان با مرکزیت فرد معلوم الحال سعی دارند به تخریب عملکرد موفق سیستم جدید مدیرتی در سینما بپردازند ؛ چراکه مدیریت جدید در این مدت کوتاه توانسته است با برگزاری کم نقص جشنواره‌های مختلف خصوصا سی‌امین دوره جشنواره فیلم فجر ( که به گفته همگان منظم‌ترین و بهترین دوره جشنواره بود) ، و به تحقق رسیدن آرزوی دیرینه همه اهالی سینما یعنی تشکیل سازمان سینمایی ، جامه عمل بپوشاند .

و متاسفانه افرادی نیز که نام مقدس حزب الله را بر خود نهاده‌اند ( و همواره بر خلاف جهان بینی و ایدئولوژی حزب الله عمل کرده و از رهبر عزیزمان که اصرار بر قانون مداری و اخلاق اسلامی دارند جلوتر حرکت کرده‌اند ) خواسته و ناخواسته همچون پیاده نظامی چشم و گوش بسته برای حمایت از اهداف ضد قانونی و اخلاقی فرماندهان این تفکرات وارد عمل شده و در صدد تخریب وجهه مدیریت جدید سینما برآمده‌اند . ( که متاسفانه رفتار این افراد چشم و گوش بسته های خام ، و این نامگذاری نامتجانس موجبات فریب برخی دلسوزان واقعی جامعه را نیز فراهم آورده است )

البته ما انتظار نداریم که این افراد تغییر رویه دهند و همانطور که گفته شد در طی سالهای پس از انقلاب این عده همواره خود را انسانهایی کامل و بی نقص دانسته و هیچ رفتاری غیر از رفتار خود را قبول ندارند ؛ اما این انتظار از مدیران با اخلاق و قانونمدار و دلسوزان واقعی سینمای کشورمان می رود که همانند رهبری انقلاب که در تمام این سالها بر قانونمداری اصرار ورزیده و حتی در سخت ترین شرایط همچون فتنه ۸۸ یک قدم از مواضع قانونمدارانه خود کوتاه نیامدند ، آنها نیز با سرلوحه قرار دادن اخلاق و رفتارایشان ، در مقابل این افراد معلوم‌الحال و ضد فرهنگ و قانون کوتاه نیایند ؛ چراکه اگر خلیفه کشی باب شود دیگر فرقی بین خلفا نمی ماند !!

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در یکشنبه, ۱۳ فروردین ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۰۱ ب.ظ

دیدگاه