چهارشنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

موسی الرضا ثروتی در گفتگو با فرارو: کلیات بودجه ایراد دارد/با توجه به شرایط خاص داخلی و بین المللی کلیات بودجه تصویب شد

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه گفت: «کلیات بودجه ایراد دارد. قانون هدفمندسازی یارانه ها در آن اجرا نشده است. قانون برنامه پنجم توسعه دیده نشده، قانون مدیریت خدمات کشوری دیده نشده، با اصول ۵۲ و ۵۳ قانون اساسی مغایرت دارد. سقف بودجه معلوم نیست. میزان درآمدها واقعی نیست. طرح ها و پروژه هایی که در بودجه عنوان شده مورد تایید نمایندگان نیست و تقریبا می توان گفت ایرادات کلی به بودجه وارد است و به همین دلیل هم کمیسیون در ابتدا رای منفی داد ولی با توجه به شرایط خاص داخلی و بین المللی نمایندگان کلیات بودجه را تصویب کردند.»

لایحه بودجه سال ۹۱ کل کشور که روز گذشته در رای گیری یک باره و دوباره در تلفیق رد شده بود، سرانجام با حضور لاریجانی در کمیسیون تلفیق بودجه و کدخدامنشی وی تصویب شد. این در حالی است که اگر کلیات بودجه در آخرین رای گیری تلفیق نیز با رای منفی اعضای آن مواجه می شد، طبق قانون باید به دولت بازگردانده می‌شد و دولت لایحه بودجه جدیدی به مجلس ارائه می کرد.

موسی الرضا ثروتی عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در گفتگو با فرارو گفت: «طبق آئین نامه داخلی کمیسیون تلفیق معمولا وقتی کلیات لایحه بودجه مورد بررسی قرار می گیرد، قبل از اینکه کمیسیون به صورت رسمی وارد رای گیری کلیات بودجه شود دو روزی فرصت است که روی شاخص های کلان اقتصادی بحث و گفتگو شود.»

وی ادامه داد: «در این جلسه که دیروز برگزار شد وزیر اقتصاد، رئیس سازمان خصوصی سازی، رئیس گمرکات، رئیس سازمان امور مالیاتی آمدند و بحث های خود را ارائه دادند. وزیر نفت و معاونین در ارتباط با تولید و صادرات نفت، وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با تولیدات صنعتی و وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با تولید کشاورزی و وزیر کار و رئیس صندوق توسعه ملی نیز آمدند و بحث های خود را ارائه کردند و نهایتا به شکل رسمی رای گیری شد.»

وی افزود: «۳ نفر مخالف، ۳ نفر موافق و مرکز پژوهش ها ۳۰ دقیقه و دیوان محاسبات هم ۱۰ دقیقه بحث های خود را انجام دادند و سپس رای گیری شد که از ۳۵ نفر، ۱۹ نفر مخالف و ۱۵ نفر موافق بودند و ۱ رای ممتنع هم داده شد. بدین ترتیب کلیات بودجه رد شد.»

نماینده مردم بجنورد در مجلس گفت: «سپس تعدادی از نمایندگان درخواست رای گیری مجدد کردند که طبق آئین نامه برای رای گیری مجدد باید چهارم پنجم نمایندگان نظر موافق داشته باشند که چون تعداد درخواست ها برای رای گیری مجدد به حد نصاب نرسید، بدین ترتیب این موضوع هم به نتیجه نرسید.»

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: «امروز صبح هم جلسه رسمی نشد و قرار بود که به صحن علنی گزارش داده شود که اگر صحن علنی هم گزارش کمیسیون تلفیق بودجه را تایید می کرد می بایست لایحه به دولت برمی گشت و اگر تایید نمی کرد دوباره به کمیسیون تلفیق برگرشته تا دوباره مورد بحث قرار گیرد.»

وی ادامه داد: «موضوع به اطلاع آقای لاریجانی رسانده شد و ایشان تقاضا کردند که جلسه کمیسیون تشکیل شود که ساعت ۱۰ جلسه رسمیت پیدا کرد. تغییر آئین نامه رای گیری شد که رای نیاورد و سپس آقای لاریجانی در جلسه حضور یافته و صحبت هایی ایراد کردند و از نمایندگان تقاضا کردند با توجه به شرایط امنیتی و خاص جامعه و بحث های متعددی که اکنون مطرح است به کلیات بودجه رای بدهند اما آن تغییرات مورد نظر را در متن اصلاح کنند. چون حدود ده، دوازده ایراد به لایحه بودجه وارد بود که قرار شد این ایرادات بعدا اصلاح شود.»

وی افزود: «سپس رای گیری شد و از ۲۹ نفر، ۲۰ نفر به کلیات رای دادند و ۹ نفر هم مخالف بودند که نهایتا کلیات بودجه تصویب شد.»

ثروتی درباره کلیات بودجه ارائه شده توسط دولت گفت: «کلیات بودجه ایراد دارد. قانون هدفمندسازی یارانه ها در آن اجرا نشده است. قانون برنامه پنجم توسعه دیده نشده، قانون مدیریت خدمات کشوری دیده نشده، با اصول ۵۲ و ۵۳ قانون اساسی مغایرت دارد. سقف بودجه معلوم نیست. میزان درآمدها واقعی نیست. طرح ها و پروژه هایی که در بودجه عنوان شده مورد تایید نمایندگان نیست و تقریبا می توان گفت ایرادات کلی به بودجه وارد است و به همین دلیل هم کمیسیون در ابتدا رای منفی داد ولی با توجه به شرایط خاص داخلی و بین المللی نمایندگان کلیات بودجه را تصویب کردند.»

ثروتی خاطر نشان ساخت: «انشاالله اصلاحات موردنظر توسط نمایندگان انجام شده و سپس بودجه به تصویب خواهد رسید.»

وی در پایان گفت: «سال گذشته نیز خیلی از ایرادات بودجه ۹۰ را نمایندگان اصلاح کردند از جمله رابطه بودجه و نفت که مشخص نشده بود و یا قانون هدفمندسازی یارانه ها که ایراد داشت و اکنون هم ایراد دارد. انشاالله پیرامون حدود دوازده ایرادی که وجود دارد از جمله نفت، ارز، تولید، درآمدها، هزینه ها، منابع، بودجه ها و ردیف های جدید تجدید نظر و اصلاحات صورت خواهد گرفت.»

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در دوشنبه, ۲۱ فروردین ۱۳۹۱ ساعت ۸:۲۷ ب.ظ

دیدگاه