سه شنبه, ۲۸ آبان ۱۳۹۸

۱۰ فایده هندوانه برای سلامت شما

۱۰ فایده هندوانه برای سلامت شما

 

۱۰ فایده هندوانه برای سلامت شما

هندوانه قدرت خنک کنندگی بالایی دارد و همچنین میزان آمینو اسید سیترولین در آن زیاد است.

۱۰ فایده هندوانه برای سلامت شما

هندوانه یکی از منابع طبیعی آنتی اکسیدان های قوی است. یکی از منابع قوی آنتی اکسیدان هایی مثل ویتامین A و C است که برای تمامی بیماری ها مفید می باشد. همچنین خطر از دست دادن آب بدن را نیز کاهش می دهد.

تابستان و هندوانه دو عضو جدا نشدنی هستند. هندوانه عموما در تمامی کشور های جهان یافت می شود. با وجود اینکه در تمامی فصول سال می توان از هندوانه استفاده کرد، اما مهمترین دلیلی که از آن در تابستان استفاده می شود این است که، در این زمان تازه ترین حالت خود را دارد و شیرین است. هیچ میوه ای به این اندازه نمی تواند تشنگی را برطرف کند.

فواید هندوانه برای سلامت شما

• اثرات هندوانه بسیار خوب و منحصر به فرد است. مهم نیست که چگونه تکه شود مهم این است که بهترین آنتی اکسیدان های موجود در طبیعت را در خود جای داده است.

• بهترین منبع ویتامین C و ویتامین A است و خصوصا ویتامین های آن در فرم بتاکراتین هستند.

• هندوانه زیبای قرمز، همچنین منبع خوبی از آنتی اکسیدان کاروتین است که لیسوپین نام دارد. این آنتی اکسیدان ها در طول بدن مهاجرت می کنند و رادیکال های آزاد را خنثی می کنند یا از بین می برند. رادیکال های آزاد ترکیباتی در بدن هستند که می توانند برای بدن مضر باشند. آنها قادرند که کلسترول را اکسیده کنند و آن را به دیواره رگهای قلب بچسبانند، به گونه ای که آن ها را ضخیم کنند و خون قادر به عبور آسان نباشد. که در نهایت منجر به سکته قلبی می شود. لیکوپین یا لیسوپین که قرمزی زیبای میوه ها را ایجاد می کند، از خطر ابتلا به سرطان پروستات جلوگیری می کند.

• یک واقعیت است و آن هم اینکه هندوانه از میان میوه ها و سبزی ها تنها میوه ای است که بالاترین میزان لیکوپین را دارد.

• هندوانه میوه ای است که در الکترولیت های موجود در بدن مثل سدیم و پتاسیم بسیار قوی است. الکترولیت هایی که در هنگام تعریق از بدن خارج می شود.

• هندوانه شامل مقادیر زیادی از ویتامین B است. که برای تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. متخصصان تغذیه هندوانه را برای تامین ویتامین های B6 و B1 و منگنز توصیه می کنند، آن هم به دلیل مقادیر زیادی از آب است که تقریبا ۹۰ درصد آن را تشکیل می دهد. همچنین از لحاظ میزان کالری در بالاترین سطح در میان میوه ها قرار دارد.

• هندوانه قدرت خنک کنندگی بالایی دارد و همچنین میزان آمینو اسید سیترولین در آن زیاد است. این گونه ای از آمینو اسید است که بدن ما برای ساخت آمینو اسیدهای دیگر از آن استفاده می کند. آمینو اسید ارجینین که در چرخه ادرار برای از بین بردن آمونیاک مورد استفاده قرار می گیرد.

• آنتی اکسیدان ها از شدت آسم می کاهند. همچنین از جمع شدن سلول های سرطانی نیز جلوگیری به عمل می آورند، از آسم، بیماری های قلبی عروقی، آرتروز های روماتیسمی و سرطان پروستات نیز جلوگیری می کند.

• هندوانه یک منبع عظیمی از سیامین، پتاسیم و منگنز است که از بدن ما در برابر بسیاری از بیماری ها مراقبت می کند.

• هندوانه قدرت چاق کنندگی ندارد، اما در تولید انرژی بسیار موثر است. از بدن در برابر انحطاط سلولی مواظبت می کند.

زمانی که گرمای تابستان شما را با تشنگی خسته می کند، خوردن یک تکه هندوانه انتخاب بهتری در مقایسه با خوردن نوشابه های انرژی زاست. هندوانه منبع غنی از آب را به بدن میرساند در حالیکه نوشیدنی های انرژی زا به دلیل کافئینی که دارند آب بدن را نیز از بین می برند و بدن را خشک می کنند. هیچ چیزی در یک روز خشک و بی نهایت گرم نمی تواند دلچسب تر از خوردن یک برش هندوانه خنک و آبدار باشد.

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در یکشنبه, ۱۸ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۹:۰۱ ب.ظ

دیدگاه