سه شنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۸

به قلم دکتر طالب مؤذنی / مناظره های انتخاباتی آمریکا

 

در ۳-۴ هفته ی آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تمام مطالب سیاسی را به این موضوع اختصاص می دهم. این هفته ها مهمترین فعالیت انتخاباتی، مناظره بین نامزدها و معاونان آنها است. چهار مناظره برگزار می شود: ۳ تا بین خود نامزدها و یکی بین معاونان آنها. اولی چهارشنبه هفته گذشته بین اوباما و میت رامنی بود. دومی پنجشنبه این هفته معاونان آنها، سومی سه شنبه بعد اوباما و میت رامنی و آخری دوشنبه بعدش ۲۲ اکتبر دوباره بین اوباما و میت رامنی خواهد بود. سعی می کنم نکات مهم این مناظره ها و کلاً مباحث انتخاباتی آمریکا در روزهای آخر مانده به انتخابات را گزارش کنم.

اولین مناظره که در دانشگاه دنور کلرادو برگزار شد اولین رویارویی ۲ رقیب بود که تا حد زیادی جهت گیری سیاست ها و برنامه های آنها به خصوص در مسایل داخلی آمریکا را مشخص کرد و بیش از آن تبدیل به صحنه ای برای پاسخگویی به داغ ترین موضگیری های اعتراضی یکدیگر آنها در این یک سال شد. سایت کلمه گزارشی از این مناظره را منتشر کرده که در لینک پایین مطلب قابل دسترس است. آدرس ویدیوی کامل آن هم در آنجا آورده ام. اما در این مناظره نکات نسبتاً جالبی بود که در اینجا خلاصه وار تقدیم می کنم.

الف. در کل مناظره طیق نظرسنجی ها به نفع میت رامنی تمام شد. اوباما قدری مضطرب ولی رامنی مطمئن می گفت. اوباما دفاع می کرد و رامنی حمله. اوباما انتقادات رامنی را پاسخ می داد ولی رامنی نه تنها خیلی از انتقادات را رد می کرد بلکه بر برنامه های اوباما هم شدیداً می تازید. با این حال اوباما که در وسط دو ترمش بود به هیچوجه بر دولت های قبلی حمله نکرد و ابداً عملکرد قرن های قبل دولت های آمریکا را زیر سؤال نبرد.

ب. با اینکه رامنی برنامه مشخصی برای اجرای سیاست هایش ارایه نکرد پرسش های او از اوباما در منظر افکار عمومی مثبت و پاسخ های اوباما منفی جلوه کرد. برای مثال رامنی مشخص نکرد که چگونه می تواند در عرض ۴ سال ۱۲ میلیون شغل ایجاد کند. در حالیکه رقم شغل اوباما در این ۴ سال فقط ۵ میلیون بود. البته رامنی امیدوار است خط مشی جدیدی که برای مالیات دارد روی اشتغال تأثیر زیادی داشته باشد. اما برنامه مشخص او برای این امر که پیشتر هم اعلام کرده بود، استخراج بیشتر منابع نفتی آمریکا است.

ج. اکثر مباحث مناظره صرف مسایلی چون مالیات، بیمه همگانی و اشتغال شد. طبق برنماه قرار است مسایل خارجی در مناظره های بعدی بویژه در مناظره آخر بحث شود.

د. احترام متقابل به شخصیت همدیگر در این مناظره موج می زد. آنها خطاب به همدیگر حتی از لفظ تو یا شما (You)  استفاده نمی کردند بلکه از ضمیر سوم شخص استفاده کرده و معمولاً با لقب های رییس جمهور و فرماندار همدیگر را نام می بردند. البته گاهی اوقات به هم نگاه می کردند اما غالباً رویشان به مردم و حاضران در سالن بود. در مناظره های دیگر تلویزیونی هم بارها چنین منشی دیده ام.  البته در تبلیغات تلویزیونی، طرفداران آنها خیلی تند علیه دیگری صحبت می کنند.

ه. جمهوری خواهان از مدت ها قبل برای برنامه مراقبت های بهداشتی (Heath Care) به طعنه و کنایه اصطلاح ObamaCare بکار می برده اند. در این مناظره رامنی این اصطلاح را با گرفتن اجازه و عرض پوزش از اوباما به زبان آورد که در حین این کار، اوباما با لبخند گفت: I like it . پس از آن خودش هم از این ترم استفاده می کرد.

و. در این مناظره هدف، ضربه فنی کردن طرف با ابزارهای مخصوص سخنوری و استفاده از کلمات شخص خوردکن نبود. کسی دیگری را تهدید به افشاگری یا نشان دادن عکس و مدرک نکرد! بلکه به جای چنین کارهایی، حقایق و وقایع بیان می شد. به نظرم اوباما حتی هدفش اقناع طرف مقابل هم نبود بلکه بیشتر اقرار حقیقت می کرد.

ز. درب سالن مناظره روی همه باز بود.

ح. در پاسخ به این سؤال که اگر پیروز انتخابات شد چه می کنید، میت رامنی گفت روز پس از پیروزی، با رهبران هر ۲ حزب می نشینیم و راجع به چالش ها صحبت می کنیم. اگر جمهوری خواهان را مثل اصولگرایان تند کشور خودمان فرض کنیم، این تفاوت اساسی از همینجا مشخص می شود که هدف جمهوریخواهان در وهله اول کشورشان است و مثل اصولگرایان کشور خودمان نیستند که پس از به قدرت رسیدن تا رییس مرکز بهداشت محل هم نباید اصلاح طلب باشد.

ح. آخرین پیام اوباما در این مناظره فوق العاده خواندن مناظره و اعلام ادامه دادن سیاست های خود در ۴ ساله بعد بود. اما رامنی خیلی تند مناظره را پایان داد. او گفت نگران آمریکا هستم، نگران جهت گیری آمریکا که از ۴ سال پیش گرفته شده. این انتخابات مهمتر از انتخاب بین ما ۲ نفر و یا انتخاب ۲ حزب است بلکه بزرگتر از آن، موضوع آمریکا است و انتخاب اینکه چه نوع آمریکایی شما می خواهید برای خود داشته باشید. ۲ مسیر واقعاً متفاوت برای فرزندان ما هست. بودجه نظامی آمریکا را کاهش نمی دهم و آمریکا را قوی نگه می دارم.

 

پیگیری سایت خبری تحلیلی بامداد نیوز Twitter , Facebook. آگاه سازی از بروز رسانی با  RSS 

نوشته شده توسط bamdad در پنج شنبه, ۲۰ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۸ ق.ظ

دیدگاه